Świętowało KSM

20-lecie odnowionej działalności świętowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Przedstawiciele KSM spotkali się przy grobie ks. Popiełuszki w Warszawie.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest potrzebne Kościołowi -powiedział abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Metropolita warszawski modlił się tam z delegatami KSM-u z całego kraju z racji 20-lecia odnowionej działalności Stowarzyszenia. W swej homilii abp Nycz podkreślił, że 20-lecie istnienia odnowionego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest okazją, by wypowiedzieć słowo: dziękuję, skierowane do Boga i ludzi. „Ktoś powie, że 20 lat to nie tak wiele. W naszej polskiej rzeczywistości to niezwykle ważny, czasem trudny ale i piękny okres a zarazem długi czas” - zauważył metropolita warszawski.

Hierarcha przestrzegał też młodych, by będąc członkami KSM-u nie bali się ruszyć w świat, by nie trzymali się niczym „kombatanci” własnego ogniwa parafialnego zamiast przechodzić do dalszych etapów swojego życia. „Trzeba zrobić miejsce następnym i w ten sposób przygotowywać ludzi do apostołowania” - powiedział abp Nycz.

W dziękczynieniu za 20 lat odnowionej działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wzięło udział ponad 800 delegatów z całego kraju. Przybyli również asystenci diecezjalni z niemal wszystkich polskich diecezji. Wraz z członkami KSM-u w parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu modlił się również krajowy duszpasterz młodzieży bp Henryk Tomasik.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przed II wojną światową było częścią Akcji Katolickiej. W okresie komunizmu udało się zarejestrować Stowarzyszenie jedynie w dwóch archidiecezjach: poznańskiej i krakowskiej. Organizację zdelegalizowano w lutym 1953 r. ale mimo to działała ona nieoficjalnie w wielu parafiach na terenie całego kraju. Inicjatorem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. Prałat Antoni Sołtysik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski dekretem z października 1990 r. powołała do życia KSM jako organizację ogólnopolską, nadając jej kościelną osobowość prawną.

Obecnie do Stowarzyszenia należy ok. 20 tys. osób z całego kraju, zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »