Studencka pielgrzymka do Ziemi Świętej

Jesienią 2012 roku polscy studenci udadzą się z narodową pielgrzymką akademicką do Ziemi Świętej. Ma ona być zorganizowana na wzór ubiegłorocznej narodowej pielgrzymki młodzieży francuskiej, którzy do miejsc związanych z ziemskim życiem Chrystusa pielgrzymowali ze swoimi biskupami i kapłanami.

Propozycję takiej inicjatywy przedstawił podczas 353. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskup Marek Jędraszewski, członek Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Hierarcha zrelacjonował biskupom szczegóły pobytu w Ziemi Świętej poznańskich studentów-wolontariuszy z Akademickiego Koła Misjologicznego. Od lipca do sierpnia 15 studentów pomagało w remoncie i opiece nad dziećmi w sierocińcu prowadzonym na Górze Oliwnej przez siostry elżbietanki.

Nawiązując do tej inicjatywy, bp Jędraszewski zaproponował zorganizowanie wielkiej pielgrzymki polskich studentów do Ziemi Świętej – na wzór pierwszej narodowej pielgrzymki francuskiej młodzieży, której w lipcu 2009 r. towarzyszyli: arcybiskup Paryża, kardynał André Vingt-Trois, 18 biskupów oraz blisko 120 kapłanów.

Po przeżyciu doświadczenia pustyni Negew oraz spotkaniach z wiernymi w parafiach Galilei, francuska młodzież nawiedziła Bazylikę Narodzenia Pana Jezusa oraz sanktuarium Pola Pasterzy. Wieczorem młodzi uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych, śpiewali pieśni religijne i słuchali świadectw m.in. wolontariuszy pracujących w szpitalu dziecięcym Świętej Rodziny w Betlejem. Na zakończenie pielgrzymki kard Vingt-Trois przewodniczył uroczystej Eucharystii „rozesłania” w Dolinie Jozafata.

Polscy biskupi wyrazili zgodę na rozpoczęcie przygotowań do podobnej inicjatywy dla polskich studentów. Pielgrzymka miałaby się odbyć jesienią 2012 r.

„Dwa lata to dużo czasu m.in. na zebranie odpowiednich funduszy oraz dlatego, że za rok odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Madrycie i trudno by było przygotowywać podobną inicjatywę w tym samym czasie” - wyjaśnił KAI bp Jędraszewski.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wyraził nadzieję, że będą to „wspaniałe rekolekcje młodzieży w łączności z biskupami i duszpasterzami”. „Będziemy wspólnie kroczyć szlakami wytyczonymi kiedyś przez Chrystusa” – zaznaczył.

W pielgrzymce wezmą udział głównie studenci zaangażowani w duszpasterstwo akademickie. „Nie będzie to jednak kryterium wykluczające innych studentów. Na pewno chcemy, by były to osoby, które pragną pogłębić swoją wiarę poprzez uczestnictwo w takiej pielgrzymce” – dodał bp Jędraszewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »