Dominikanie znów we Lwowie

Na zaproszenie arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego dominikanie powrócili do Lwowa. Metropolita lwowski obrządku łącińskiego zlecił im prowadzenie duszpasterstwa studentów. Od połowy września pracuje tam dwóch braci.

Pierwsze spotkanie dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego we Lwowie na Ukrainie odbyło się w zabytkowej sali obok kościoła Matki Bożej Gromnicznej. W planach jest również wprowadzenie niedzielnej Mszy akademickiej, która byłaby sprawowana w języku ukraińskim.

Obecnie we Lwowie pracuje dwóch dominikanów: o. Jakub Gonciarz oraz o. Mikołaj Łuczok. Tymczasowo zatrzymali się oni w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach pod Lwowem. Na co dzień odprawiają Msze święte i nabożeństwa w należącym do wiernych obrządku grekokatolickiego kościele Matki Bożej Gromnicznej.

Dominikanie na tych terenach byli obecni już prawdopodobnie od 1234 r. W kolejnych wiekach dynamicznie rozwijali swoją działalność, co zaowocowało budową dominikańskich kościołów Bożego Ciała i św. Marii Magdaleny oraz klasztorów, w których znajdowały się m.in. dom studiów i wydawnictwo. W 1946 r. władze sowieckie zmusiły zakonników do porzucenia tych miejsc i opuszczenia Lwowa.

Kościół katolicki obrządku łacińskiego we Lwowie był do tej pory bardzo mocno utożsamiany z polskością. Do dziś zdecydowana większość Mszy w kościołach lwowskich jest sprawowana w języku polskim. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest dość nikły udział wiernych, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w liturgii obrządku łacińskiego, gdyż obcy język stanowi dla nich barierę trudną do przekroczenia.

Z drugiej strony, próby wprowadzania liturgii w miejscowym języku niejednokrotnie spotykały się z silną niechęcią ze strony mieszkających tu jeszcze przed II wojną światową Polaków. Powoli jednak także w tej dziedzinie zachodzą we Lwowie pozytywne zmiany.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »