Korea Płn. modernizuje ośrodek nuklearny

Władze Korei Północnej są w trakcie modernizowania ośrodka nuklearnego w Jongbion, uważanego za najważniejszy dla północnokoreańskiego programu nuklearnego - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Korei Południowej.

"Korea Północna jest w trakcie odnawiania swych instalacji nuklearnych i kontynuuje" inne działania w Jongbion - powiedział rzecznik resortu, cytując oświadczenie ministra obrony Kim Te Junga wygłoszone w poniedziałek w parlamencie.

Korea Północna "prowadzi nowe prace budowlane i zakrojone na szeroką skalę prace ziemne" - dodał rzecznik.

Południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo" cytuje anonimowego przedstawiciela rządu w Seulu, według którego aktualnie na terenie Jongbion powstają dwa budynki nieopodal wieży chłodniczej zburzonej w 2008 roku.

W zeszłym tygodniu Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) w Waszyngtonie podał, że na terenie ośrodka w Jongbion prowadzone są prace budowlane i ziemne. ISIS stwierdził to na podstawie zdjęć satelitarnych. Według Instytutu, cel prac jest niejasny, lecz - jak to ujmuje - będą one kontrolowane - pisze agencja AFP.

Ośrodek nuklearny w Jongbion znajduje się 96 km na północ od stolicy Korei Północnej, Phenianu. W 2007 roku władze Korei Północnej zamknęły ośrodek na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja).

Demontażu urządzeń w Jongbion domagały się państwa prowadzące z Koreą Płn. rokowania na temat likwidacji jej programu nuklearnego. Jednak Phenian, po początkowej zgodzie na te żądania i rozpoczęciu demontażu, w kwietniu 2009 roku wycofał się z rokowań na temat swojego programu nuklearnego i zapowiedział wznowienie działalności ośrodka.

Korea Północna zareagowała w ten sposób na potępienie jej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za próbę z rakietą dalekiego zasięgu. Próba ta - według Phenianu - miała na celu wyprowadzenie na orbitę okołoziemską satelity. Jednak społeczność międzynarodowa odczytała ją jako test ofensywnej technologii rakietowej.

Amerykańska CIA ocenia, że Korea Płn. posiada materiały nuklearne wystarczające do produkcji 6-8 bomb atomowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »