Reklama

Wniosek do prokuratury ws. Komisji Majątkowej

Poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył we wtorek wniosek do prokuratury w sprawie zbadania działalności Komisji Majątkowej. W jego opinii, członkowie Komisji - orzekając w sprawie zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali swe uprawnienia i poświadczali nieprawdę.

Reklama

Przypomniał m.in., że prokuratura już bada niektóre orzeczenia Komisji. "Badane są przypadki wydawania orzeczeń Komisji w oparciu o nierzetelne operaty szacunkowe z rażącym pokrzywdzeniem interesu Skarbu Państwa i zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego, jak również przypadki łapówkarstwa i zgłaszania przez te same kościelne osoby prawne szeregu wniosków o wszczęcie postępowania regulacyjnego w celu wyłudzenia nienależnych świadczeń ze strony Skarbu Państwa" - wskazał w swej interwencji Kopyciński.

Zdaniem posła, były przypadki, że Komisja wydawała postanowienia o zwrocie majątku orzekając w zbyt wąskim składzie. Tak - według niego - stało się m.in. w styczniu 2008 r., kiedy to Komisja przekazała parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela nieruchomości w Gliwicach i Zabrzu oraz w gminach Czerwionka-Leszczyny i Zbrosławice.

Komisja Majątkowa działająca przy MSWiA na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych przez państwo w okresie PRL. W zamian kościelne instytucje otrzymują rekompensaty, np. grunty. Przez kilkanaście lat działania Komisja rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; w części z nich nie osiągnięto porozumienia. Komisja ma do rozpatrzenia jeszcze ok. 240 wniosków. Media spekulują, że komisja jeszcze w br. ma zakończyć prace.

Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadało za zamkniętymi drzwiami, bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

22 września Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty. Jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

 

Od redakcji:

To nie strona kościelna była odpowiedzialna za wycenę zagrabionej ziemi, ale biegli rzeczoznawcy. Nie może więc być mowy o odpowiedzialności Kościoła za ewentualną błędną wycenę mienia zastępczego. Ataki na Kościół, w kwestii celu i działania Komisji Majątkowej, są bezpodstawne i niesprawiedliwe.

 

Przeczytaj także:

Nasze komentarze:

Nasz raport:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama