W zwalczaniu ubóstwa mogą pomóc sami potrzebujący, trzeba tylko wyzwolić ich możliwości – wielokrotnie powtarzano podczas konferencji naukowej „Skazani na ubóstwo!?” Sesja odbyła się w piątek w gmachu Senatu w ramach obchodów 20-lecia reaktywowania Caritas Polska.
Według prof. Stanisława Wójcika z KUL, w Polakach tkwi duży potencjał, który jest – jak się wyraził – „ukryty i tłumiony przez biurokrację, krępującą ich przedsiębiorczość”. Ubolewał też, że społeczności lokalne podejmując różne inicjatywy niestety bazują na niskim poziomie moralnym władz. W jego przekonaniu, dla zwiększania potencjału społeczności lokalnych należałoby bardziej podkreślać dobro wspólne, służbę obywatelską, zasadę pomocniczości i subsydiarności.
Ks. dr Leon Szot z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zwrócił uwagę na potencjał Kościoła, jaki może on wnieść w zapobieganie i przeciwdziałanie biedzie. Wskazał m.in. na takie płaszczyzny zaangażowania Kościoła jak: asystowanie duchowe, inicjowanie działalności profilaktycznej, poradnictwo, pastoralna interwencja kryzysowa i różnego rodzaju pomoc osobom potrzebującym. Zaznaczył, że właśnie w ten sposób Kościół zapobiega i przeciwdziała skutkom biedy.
Z kolei prof. Iwona Niewiadomska z KUL podkreśliła, że osoby wykluczone i ubogie mają własną podmiotowość. „To od człowieka zależy , czy będzie bierny czy aktywny, jakie cele wybiera, jakie dążenia realizuje i dlatego należy o tym pamiętać prowadząc działalność pomocową” – przekonywała psycholog.
Prof. Niewiadomska podkreśliła też, że jeżeli jednostka dysponuje różnego rodzaju zasobami to jest w stanie zapobiegać powstawaniu problemów i konstruktywnie je rozwiązywać. Tymi zasobami mogą być np. różne umiejętności służące przystosowaniu człowieka do środowiska jak samoocena, poczucie własnej skuteczności, wiedza, energia.
Taką właśnie optykę ukazują badania przeprowadzone na zlecenie Caritas Polska przez KUL. Koncentrują się one na zasobach, jakimi dysponują ubodzy i wykluczeni, by je wzmacniać, a nie na ich brakach. Prof. Niewiadomska zwróciła jednak uwagę, że wykluczeni najczęściej przyjmują postawę defensywną, gdyż inwestowanie w zmianę sytuacji pociąga koszty. „Każdy zrobi wszystko, żeby nie tracić. Człowiek chce zabezpieczyć się przed utratą” – mówiła
Konferencję naukową pt. „Skazani na ubóstwo!?” zorganizowała Caritas Polska we współpracy z Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sesja wpisuje się w obchody 20-lecia odrodzenia kościelnej organizacji charytatywnej.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.