„Franciszek przypomniał światu o zapomnianym dramacie Nigerii, jest to dla nas bardzo ważne, bo pozwala mieć nadzieję na zmianę sytuacji i na lepszą przyszłość” – mówi przewodniczący episkopatu tego afrykańskiego kraju, od lat będącego w rękach fundamentalistów z islamskiego ugrupowania Boko Haram. Za cierpiących mieszkańców Nigerii Ojciec Święty modlił się na Anioł Pański, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
„Porwania, podpalenia, brutalne zabójstwa i gwałty są u nas codziennością, z którą rząd sobie nie radzi, a której świat nie chce widzieć” – podkreśla abp Augustine Akubeze. Szczególnie trudna sytuacja jest na północy tego kraju, o czym przypomniał Franciszek, gdzie praktycznie każdego dnia ludzie padają ofiarą przemocy i ataków terrorystycznych. Najtrudniej jest w stanach Kaduna i Sokoto. Tylko w ostatnich dniach islamiści zabili tam 76 niewinnych cywilów, a wcześniej pięciu pracowników humanitarnych. W wielu miejscach chrześcijanie zbierają się na modlitwę tylko pod ochroną policji.
Konferencja Katolickich Biskupów Nigerii wezwała rząd do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w walce z terrorem. Biskupi przypomnieli też niezrealizowane wyborcze obietnice: wykorzenienie korupcji, przewrócenie bezpieczeństwa, rozwój systemu opieki medycznej i szkolnictwa. „Tam gdzie nie ma sprawiedliwości nie mam szans na pokój, a gdzie nie ma pokoju trudno mieć nadzieję na rozwój” – podkreślają biskupi. Apelują do władz o powstrzymanie przemocy i ukaranie winnych: „dość już przelewania niewinnej krwi Nigeryjczyków”.
Biskupi wezwali zarazem do wytrwałej modlitwy o pokój i pojednanie. Nowenna w tej intencji poprzedzi przypadający 31 sierpnia Dzień Niepodległości Nigerii. Codziennie w południe po modlitwie „Anioł Pański” wierni odmawiać będą tajemnice bolesna Różańca, błagając Boga, by ocalił Nigerię.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.