Grecja: Policja rozpędziła protestujących

Grecka policja użyła gazu łzawiącego w trakcie rozpędzania w czwartek około 150 manifestantów okupujących drugi dzień z rzędu ateński Akropol. Pracownicy Ministerstwa Kultury Grecji domagają się wypłaty zaległych pensji i przedłużenia umów o pracę.

Pracownicy resortu kultury zabarykadowali się na Akropolu w środę rano i odmówili wpuszczania turystów na teren tego najbardziej uczęszczanego zabytku, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. Protestujący domagają się wypłaty zaległych pensji za okres dwóch lat.

"Policja i przemoc nie złamią naszego strajku" - krzyczeli demonstranci w czwartek rano, wciąż blokując główne wejście na Akropol. Niektórzy trzymali transparenty z napisami: "Niezapłacone 24 miesiące", "Chcemy stałych umów (o pracę)".

Policjanci zdołali przedostać się na Akropol bocznym wejściem i użyli gazu łzawiącego przeciwko zgromadzonym przed głównym wejściem manifestantom i dziennikarzom. Co najmniej jednego demonstranta w kajdankach odprowadzono do policyjnego samochodu - podała agencja Associated Press. Według Reutera, zatrzymano pięciu demonstrantów.

Jak pisze AP, czwartkowe starcia obserwowało kilkudziesięciu turystów, którzy przyszli tego dnia zwiedzić Akropol, lecz tak jak poprzedniego dnia zostali odprawieni z kwitkiem.

"Zdajemy sobie sprawę, że pracownicy (Ministerstwa Kultury Grecji) mają prawo strajkować, ale to nie jest w porządku, że ludziom, którzy przyjechali z całego świata, by zobaczyć Akropol, nie pozwala się wejść do środka" - powiedziała turystka z Hiszpanii. "Uważamy, że to wstyd. Nie będziemy polecać znajomym przyjazdu do Grecji" - wtórowała jej turystka z Argentyny, która stała przed zamkniętym wejściem na Akropol.

Z powodu dramatycznej sytuacji finansowej rząd Grecji wstrzymał przyjmowanie nowych pracowników w sektorze publicznym; terminowe umowy o pracę nie są przedłużane.

Według związku zawodowego pracowników zatrudnionych na umowy terminowe w resorcie kultury, około 320 pracowników pracujących na takich zasadach straci pracę 31 października wraz z wygaśnięciem umów. "Przepisy nie pozwalają nam na odnowienie tych kontraktów, ale zaproponujemy nowe umowy o pracę" - zapewnił w środę przedstawiciel Ministerstwa Kultury Grecji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »