W specjalnym Liście związanym z tym Dniem, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski zwraca uwagę na problem straty dziecka przed narodzeniem oraz zachęca do udziału w organizowanym po raz drugi w Siedlcach, pogrzebie dzieci nienarodzonych, które zmarły przedwcześnie w wyniku poronienia i nie zostały pochowane przez własnych rodziców.
W Liście bp Kiernikowski zwraca uwagę, że wobec kultury śmierci, która zakorzeniła się w umysłach współczesnych ludzi, obchodzenie Dnia Dziecka Utraconego ma na celu uwrażliwienie sumień ludzkich i ich kształtowanie do odpowiedzialnej troski o każde poczęte życie.
Podkreśla także, że Kościół stoi na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, dlatego nie może mu być obojętny los dzieci, które jeszcze przed urodzeniem w wyniku działania różnych czynników – naturalnych i nie tylko – straciły życie. - Dla rodziców, a szczególnie dla matek, strata dziecka przed jego urodzeniem na skutek poronienia albo urodzenie martwego dziecka, jest bolesnym i trudnym do przeżycia wydarzeniem. (…) Taka sytuacja rodzi wiele problemów na poziomie osobowości i psychiki, ale także na poziomie wiary. Rodzice ci zadają sobie pytanie o los ich dzieci, o ich życie wieczne, o ich zbawienie, bo przecież zmarły bez chrztu - czytamy. Zdaniem bpa Kiernikowskiego, aby poradzić sobie z tymi problemami potrzeba nieraz pomocy terapeutycznej, ale przede wszystkim duchowej. Te trudne sytuacje trzeba przeżyć w świetle wiary, ufając Bożej Opatrzności, że Pan Bóg obdarza te dzieci szczęściem wiecznym.
Dalej Biskup Siedlecki przekonuje, że czymś naturalnym jest, aby te dzieci pochować i aby miały one swój grób, gdzie matka czy rodzice mogą przyjść i po prostu wypłakać się, przeżywać żałobę tak jak po stracie bliskich dorosłych osób. Pochówek dziecka nienarodzonego jest przede wszystkim prawem rodziców. Pochówek dzieci utraconych może się odbyć wtedy, kiedy rodzice przedstawią stosowne dokumenty, wymagane przez prawo państwowe do pochowania zwłok. W Liście bp Kiernikowski wyjaśnia jak powinny przebiegać procedury związane z uzyskaniem tychże dokumentów.
Następnie zachęca do udziału w drugim pogrzebie dzieci nienarodzonych, które zmarły przedwcześnie na różnym stadium rozwoju w wyniku poronienia i nie zostały one pochowane przez własnych rodziców. Odbędzie się on 19 października o godz. 12:00 w katedrze siedleckiej. Ciała tych dzieci spoczną na cmentarzu Janowskim w Siedlcach, gdzie przygotowany jest specjalny grób, który dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli straty dzieci, może być miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę. Dla rodziców, którzy nie pochowali swego dziecka, bo nie wiedzieli o takiej możliwości, będzie to symboliczne miejsce spotkania ze swoimi dziećmi.
Biskup siedlecki zaleca także duszpasterzom, aby byli szczególnie wrażliwi na sytuacje rodziców po stracie dziecka i okazali tym rodzicom wszelką możliwą pomoc. Przypomina, że w ubiegłym roku zostali oni poinformowani, w jaki sposób mają postępować, gdy zgłoszą się do nich rodzice w kwestii pochówku ich nienarodzonego dziecka. Zachęca też duszpasterzy, szczególnie w miejscowościach, w których znajdują się szpitale z oddziałami położniczymi, aby weszli we współpracę z tymi szpitalami i ewentualnie podjęli podobne inicjatywy jak ta w Siedlcach.
Następnie wyraża przekonanie, że przywołanie powyższych treści przyczyni się do kształtowania świadomości wszystkich wiernych, a także ludzi dobrej woli, że życie ludzkie jest święte i należy się mu szacunek od samego poczęcia, że w żaden sposób nie można targnąć się na życie tych bezbronnych istot.
Wszystkim, szczególnie tym, którzy przeżywają ból związany ze stratą swojego nienarodzonego dziecka bp Zbigniew Kiernikowski udziela pasterskiego błogosławieństwa.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.