Nową ogrzewalnię dla bezdomnych, uruchomioną przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach poświęcił w niedziele dyrektor tamtejszej Caritas ks. Stanisław Słowik. W nowej placówce może spędzić noc 20 osób.
Poświęcenie poprzedziła Msza św. w kaplicy schroniska św. Brata Alberta. W homilii ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, zwrócił uwagę na równość wszystkich przed Bogiem – bez względu na społeczny status czy zasobność portfela. Podkreślił także, że uroczystość w schronisku wpisuje się w Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.
We Mszy św. wzięli udział mieszkańcy Schroniska – ok. 50 mężczyzn, użytkownicy mieszkań chronionych prowadzonych, podobnie jak schronisko, przez Kieleckie Koło Towarzystwa św. Brata Alberta, kilku bezdomnych z miasta oraz przedstawiciele miejskich organizacji pomocowych i Ruchu ATD „Czwarty Świat”.
Po Mszy św. księża poświęcili budynek nowej ogrzewalni. W odświeżonym, pomalowanym pomieszczeniu w starszej części schroniska, znalazł się duży stół, kilkadziesiąt krzeseł, nowe grzejniki. Tuż obok – prysznice, sanitariaty, aneks kuchenny.
„Jutro można spodziewać się pierwszych osób, gdyż mamy tutaj wspólny wieczorny posiłek dla bezdomnych z miasta z okazji obchodów Dnia Walki z Ubóstwem” – powiedział KAI Zygmunt Filipczak, pracownik schroniska.
Dla celów Ogrzewalni zostało zaadaptowane pomieszczenie na parterze w starszej części budynku schroniska przy ul. Żeromskiego 36 A w Kielcach, w miejscu dawnego garażu. Bezdomni będą tam mogli spędzić noc, skorzystać z prysznica, otrzymają śniadanie z gorącą herbatą.
Ks. Stanisław Słowik, prezes kieleckiego Koła Towarzystwa św. Brata Alberta i dyrektor Caritas Kieleckiej wyjaśnił przyczyny uruchomienia nowej Ogrzewalni - w miejsce zlikwidowanej przy ul. Żelaznej. Wskutek rozbudowy węzła kolejowego budynek starej Ogrzewalni, przerobionej z baraku kolejowego – został zwrócony PKP. Mieszczący się przy nim punkt wydawania pieczywa w maju przeniesiono do parafii św. Franciszka z Asyżu, prowadzonej przez ojców kapucynów przy ul. Warszawskiej. Ojcowie użyczają pomieszczeń, a pracownik Caritas zajmuje się wydawaniem pieczywa.
Nowa ogrzewalnia dysponuje lepszymi warunkami, niż w dawnym baraku kontenerowym, szczególnie pod względem możliwości skorzystania z łazienki, prysznica itp.
Od czasu uruchomienia ogrzewalni przez Caritas w 2000 r. – pierwszej w kraju – w Kielcach i najbliższej okolicy nie odnotowano przypadku śmierci osoby bezdomnej z powodu wychłodzenia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.