Pogrzeb wybitnego etyka, ucznia i przyjaciela Jana Pawła II – ks. prof. Tadeusza Stycznia odbył się dziś w Trzebini koło Krakowa. Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wielokrotnie podkreślał, że całe życie ks. Stycznia i Ojca Świętego było walką o prawdę.
Kard. Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas uroczystości pogrzebowych wielokrotnie mówił o przyjaźni ks. Tadeusza Stycznia z Janem Pawłem II. Hierarcha przypomniał, że odkąd w 1955 r. ks. Styczeń rozpoczął studia filozoficzne na KUL-u jego naukowa droga związała się z ks. Karolem Wojtyłą. Uczestnicząc w seminarium z etyki prowadzonym przez ks. Wojtyłę, pod jego kierunkiem przygotował pracę magisterską i doktorską. W 1971 r. przedstawił rozprawę habilitacyjną. Gdy Wojtyła w 1958 r. otrzymał sakrę biskupią, a w 1964 r. został mianowany arcybiskupem krakowskim, coraz częściej z racji licznych obowiązków powierzał ks. Styczniowi prowadzenie wykładów i seminarium z etyki.
„Najpierw był uczniem, ale z czasem z Ojcem Świętym zaczęła go łączyć bardzo dyskretna przyjaźń” – mówił metropolita krakowski. „Tak z ucznia stawał się Mistrzem” – podkreślił hierarcha. Dodał także, że dla tych dwóch wielkich ludzi życie było walką o prawdę, o jej ukazywanie.
Kard. Dziwisz mówiąc o życiu, ideach i zasługach ks. Stycznia zwracał uwagę na to, że „przez całe życie cechowała go ogromna walka o człowieka, od jego poczęcia do naturalnej śmierci”.
Po nabożeństwie odczytane zostały kondolencje m.in. od papieża Benedykta XVI oraz Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Po Mszy św. ciało zmarłego zostało złożone w miejscowym grobowcu przy klasztorze księży salwatorianów. W pogrzebie uczestniczyli m.in. kard. Polikarp Pengo, przewodniczący Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru, ks. Andrzej Urbański - przełożony generalny salwatorianów, kard. Stanisław Nagy, a także goście z Rzymu m.in. włoski polityk Rocco Buttiglione. W uroczystościach uczestniczyło również 130 innych kapłanów, przedstawicieli szkół wyższych m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz wielu organizacji.
Ks. Tadeusz Styczeń urodził się 21 grudnia 1931 r. w Wołowicach k. Krakowa. Late 1944 r. rozpoczął naukę w tajnym gimnazjum prowadzonym przez salwatorianów na krakowskim Zakrzówku, a w 1947 r. w Bagnie k. Wrocławia rozpoczął roczny nowicjat w zgromadzeniu salwatorianów. W 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studia filozoficzno-teologiczne odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów ks. Styczeń słuchał wykładów ks. Karola Wojtyły, który w 1953 r. ukończył przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym UJ, a po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego na UJ – rozpoczął w 1954 r. wykłady z historii doktryn etycznych na KUL-u.
Ks. Styczeń kontynuował i rozwijał myśl swojego mistrza, ale też dyskretnie towarzyszył mu w posłudze Kościołowi powszechnemu. Ks. Styczeń był przy papieskim łożu śmierci. Był autorem ponad 300 prac z dziedziny etyki, m.in. „Etyka niezależna”, „ABC etyki”, „Wprowadzenie do etyki” i in. Był laureatem wielu nagród, otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii. Ks. prof. Styczeń zmarł 14 października w szpitalu w Trzebnicy koło Wrocławia. Miał 79 lat.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.