Na dramatyczną sytuację chrześcijan w części Cypru okupowanej od 36 lat przez wojska tureckie zwrócił dziś uwagę prawosławny arcybiskup Cypru, Chryzostom II. Jego przesłanie odczytał ojcom synodalnym archimandryta Demosthenis Demosthenous.
Zwierzchnik cypryjskiego prawosławia przypomniał, że Cypr jest jedynym krajem Unii Europejskiej, którego znaczna część terytorium jest okupowana. Niemal połowę jego mieszkańców stanowią uchodźcy, wypędzeni z własnych domów, a 520 kościołów i innych obiektów sakralnych zniszczono, ograbiono i zamieniono na ośrodki rozrywki czy wręcz stajnie dla bydła.
W przesłaniu prawosławnego arcybiskupa Cypru znalazł się apel o pomoc i wsparcie w słusznej walce o wycofanie tureckich wojsk inwazyjnych oraz osadników, a także o zapewnienie wolności, pokoju, sprawiedliwości, zapewnienie rdzennym mieszkańcom okupowanej części wyspy wszelkich praw ludzkich.
„Kiedy zagrożony jest pokój, jak to ma niestety miejsce na Cyprze od 36 lat, z powodu inwazji i tureckiej okupacji północnej części wyspy, obowiązkiem nas wszystkich jest ocalenie jej od tych wszystkich, którzy mają zamiar go zakłócić” – stwierdził zwierzchnik prawosławia na Cyprze.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.