"Papież Franciszek poważnie niepokoi się o Kościół w Niemczech"

Ojciec Święty rozmawiając 7 października podczas środowej audiencji ogólnej z emerytowanym biskupem Fuldy Heinzem-Josefem Algermissenem wyraził głęboki niepokój o Kościół w Niemczech – donosi „Fuldaer Zeitung”.

Papież przypomniał niemieckiemu biskupowi o swoim historycznym liście do katolików w Niemczech i wyraził poważne obawy, że jego treść najwyraźniej nie została przyjęta.

Jak zaznacza agencja CNA Deutsch, Franciszek jest zaniepokojony faktem, że proces tzw. Drogi Synodalnej - pomimo wprowadzonych sformułowań - nie dotyczy przede wszystkim ewangelizacji w obliczu utraty wiary w diecezjach niemieckich, do czego nawoływał zarówno jego list, jak i nowa instrukcja Kongregacji ds. Duchowieństwa „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.

Podaje, że Ojciec Święty skrytykował w rozmowie z bp. Algermissenem, fakt iż Droga Synodalna dotyczy jedynie „kwestii politycznych”, takich jak pozycja kobiet i celibat księży. Franciszek miał wrażenie, iż jego list nie był prawie w ogóle brany pod uwagę w diecezjach niemieckich i prosił emerytowanego biskupa Fuldy, aby przyczynił się do upowszechnienia jego treści.

W wypowiedzi dla „Fuldaer Zeitung” bp Algermissen przyznał, że gdziekolwiek się uda, ludzie pytają go: „Co się dzieje w Niemczech?”. Gazeta przypomina, że niedawno przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch podzielił się obawami Ojca Świętego dotyczącymi ogólnej sytuacji w tym kraju. Potwierdził, że niedawna interwencja Kongregacji Nauki Wiary była wyraźnym odrzuceniem dążeń bp. Georga Bätzinga (przewodniczącego episkopatu Niemiec) do interkomunii z protestantami. Wskazano na istotne różnice w rozumieniu Eucharystii oraz urzędu kościelnego i że w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »