Po raz pierwszy w historii synod biskupów zajął się Bliskim Wschodem, „regionem od zbyt długiego czasu wykrwawionym przez konflikty, wojny terroryzm, który jest przecież święty dla trzech religii monoteistycznych” – pisze komentarzu na temat zakończonego w niedzielę Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu naczelny redaktor „L'Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian.
W komentarzu zatytułowanym „Bezzwłoczna potrzeba pokoju” stwierdza on, że „pierwszym rezultatem synodu było zwrócenie uwagi katolików – ale też wszystkich chrześcijan, Żydów, muzułmanów, każdej osoby, której leżą na sercu losy sprawiedliwości i pokoju – na rozległy region, gdzie zbyt wiele jest nieporozumień, rywalizacji, niesprawiedliwości, przemocy”.
Vian podkreśla, że „troska Kościoła jest jedna i to tłumaczy także jego politykę: dawać świadectwo i głosić Ewangelię” jak „wiele już razy Benedykt XVI powtórzył i powtarza, niestrudzenie i nie upadając na duchu”. „Dlatego papież, który powołał w tym celu specjalną instytucję w Kurii Rzymskiej, zapowiedział temat najbliższego zgromadzenia zwyczajnego: nowa ewangelizacja. Wskazując, na Bliskim i Średnim Wschodzie, jak i reszcie świata, bezzwłoczną potrzebę Ewangelii” – czytamy w komentarzu naczelnego redaktora „L'Osservatore Romano”.
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie