Miał być on zainicjowany w maju, ale uniemożliwiła to pandemia.
Stąd też w czwartek na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim odbędzie się międzynarodowe spotkanie, podczas którego Ojciec Święty zaprezentuje on-line to edukacyjne przedsięwzięcie.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo przez watykańskie media. Wezmą w nim wirtualnie udział przedstawiciele świata akademickiego, nauczyciele, a także młodzież z wielu krajów świata. „Franciszek zaproponuje wszystkim ludziom dobrej woli przystąpienie do tego paktu, by zainicjować zmianę na skalę planetarną po to, by edukacja stała się siłą kreującą braterstwo, pokój i sprawiedliwość” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Vincenzo Zani, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej, która odpowiada za realizację tej inicjatywy.
Do udziału w Globalnym Pakcie Edukacyjnym zaproszeni są zarówno przedstawiciele świata polityki, kultury, religii, jak organizacje międzynarodowe, stowarzyszenia humanitarne oraz sama młodzież. Pragnieniem Papieża jest włączenie osób oraz instytucji odpowiedzialnych i wywierających wpływ na kształt wychowania młodych ludzi, w działalność mającą na celu zintegrowanie wysiłków edukacyjno-formacyjnych. „Nigdy wcześniej nie było tak wielkiej potrzeby łączenia wysiłków w ramach szerokiego przymierza edukacyjnego, w celu kształtowania osób dojrzałych, zdolnych do przezwyciężenia rozdrobnienia i przeciwieństw oraz do odbudowania sieci relacji na rzecz ludzkości bardziej braterskiej” – podkreślił Franciszek w przesłaniu zapowiadającym rok temu tę inicjatywę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.