Reklama

Od soboty ograniczenie liczby wiernych odwiedzających Jasną Górę

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.

Reklama

Dotąd w kościołach strefy czerwonej wymagane było zachowanie dystansu 7 mkw. na osobę.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak poinformował w piątek, że od soboty do jasnogórskiej bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (dotąd 160), do kaplicy Matki Bożej 25 (wcześniej 60), a do kaplicy Pokuty 15 (wcześniej 36).

Gospodarze sanktuarium - ojcowie paulini - przypominają, że cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim kanale YouTube.

Ograniczenia wstępu na Jasną Górę obowiązywały już wiosną tego roku podczas pierwszej fali epidemii. Wówczas, aby kontrolować liczbę osób przebywających w bazylice i w połączonych z nią kaplicach, zdecydowano o zamknięciu przejścia z bazyliki do kaplicy Matki Bożej, aby do każdego z tych miejsc było oddzielne wejście.

Przybywających na Jasną Górę pielgrzymów obowiązuje - podobnie jak obecnie w całej przestrzeni publicznej - przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także nakazu zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami. Przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu i bazyliki ustawiono pojemniki z płynem dezynfekującym, z których powinni korzystać wierni.

Klasztor 7 października br. poinformował, że 25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem. Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2, nie mieli kontaktu z wiernymi. Chorzy zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Obecnie wszyscy zakażeni wrócili już do zdrowia, nie odnotowano też nowych zachorowań.

"W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia. Decyzje przełożonych - ojca przeora, ojca generała, były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z sanepidem" - poinformował w piątek o. Waldemar Pastusiak, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Paulini zapewniają, że robią wszystko, by modlitwa i pielgrzymowanie na Jasną Górę było bezpieczne. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, a pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

"Jasna Góra z całą odpowiedzialnością wchodzi w te wytyczne. Wierzymy, że to wszystko pomoże szybkiej uporać się z pandemią tak, abyśmy mogli tutaj służyć wszystkim pielgrzymom, i aby pielgrzymi mogli czuć się u nas bezpiecznie" - powiedział kustosz, podkreślając, że mimo obostrzeń Jasna Góra przez cały czas jest otwarta dla wiernych.

W miniony wtorek na Jasnej Górze rozpoczęła się narodowa nowenna - trwająca dziewięć dni modlitwa o pokój i jedność. Jej kulminacyjnym punktem będą trzydniowe rekolekcje 11-13 listopada, transmitowane w mediach i internecie. Ojcowie paulini zapraszają na nie także protestujących i rozczarowanych Kościołem.

"Jesteśmy podzieleni. Jesteśmy w kryzysowym momencie dla państwa, dla narodu, dla rodzin, dla sumień. I dlatego koniecznie musimy mieć miejsce, w którym jak na SOR-ze spotkamy się wszyscy z naszymi ranami - nie po to, żeby się dalej dzielić, ale po to, by odkryć, że pojednanie, wybaczenie, miłość, miłosierdzie - są możliwe" - mówi w zaproszeniu na rekolekcje rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan.

Katechezy, rozważania i modlitwy online będą prowadzone m.in. przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka oraz częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego. Tematy spotkań w trzy kolejne wieczory między 11 a 13 listopada to: wspólnota i pojednanie, prawda i dobro oraz miłość i heroizm. Ponadto 12 listopada zaplanowano debatę młodzieży i ludzi Kościoła "Podzieleni/połączeni".

Rzecznik Jasnej Góry wyraził nadzieję, że rekolekcje na Jasnej Górze przyczynią się do zabliźnienia widocznych w Polsce głębokich podziałów, stając się "szpitalem polowym, duchowym SOR-em" oraz miejscem, które jednoczy. Rekolekcje mają być adresowane do wszystkich.

"Dla tych, którzy protestują i tych, którzy nie protestują; dla tych, którzy są zwolennikami i przeciwnikami aborcji; dla tych, którzy doświadczyli głębokiego rozczarowania Kościołem i tych, którzy w Kościele odnaleźli swoje miejsce" - wskazuje rzecznik.

Rekolekcje poprzedza nowenna w dniach 3-11 listopada. Codzienna modlitwa rozpoczyna się codziennie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.00, "Koronką do miłosierdzia Bożego". Następnie paulini prowadzą krótką modlitwę w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama