Z okazji przypadającego 31 października Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim i Podbeskidziu odbywają się dziś liczne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 80 tysięcy polskich luteran.
W tym roku przypada 493. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra, które dało początek dyskusji nad odnową Kościoła.
Wielu z około 40 tysięcy ewangelików na Podbeskidziu zbiera się dziś na modlitwach w kościołach diecezji cieszyńskiej. W ten sposób celebrują święto ewangelickie, nawiązujące do wywieszenia przez Lutra 95 tez na bramie kościoła w Wittenberdze w 1517 roku. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Wieczerzy Pańskiej, Mszy św., urzędu kapłaństwa, papiestwa i pozycji Maryi.
Bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podkreśla, że Święto Reformacji ma duże znacznie dla luteran, gdyż pozwala ponownie przypomnieć sobie o zapoczątkowanym przez ks. Lutra procesie odnowy Kościoła.
„Chodzi o to, by znów wskazać wiernym na to, co że musimy zawierzyć łasce Pan Boga i poddać się jej działaniu. Po ludzku oznacza to, by być coraz lepszym w społeczności” – mówi hierarcha w rozmowie z KAI.
Biskup podkreślił, że głównym wyzwaniem Kościoła luterańskiego w dzisiejszych czasach jest „zapewnienie pokoju ludzkiego serca”.
„Z tego bowiem rodzi się też pokój, który mamy siać wokół siebie, wszędzie tam, gdzie Bóg mnie stawia. I to jest ważne zadanie - odpowiedzialność, która nie bierze się ot tak, nie wiadomo skąd, lecz rodzi się na gruncie mojej wiary, i powinna być realizowana” – dodaje duchowny.
Podczas nabożeństw wieczornych w ewangelickich świątyniach z okazji Święta Reformacji duchowni wygłoszą krótkie kazania. Ewangelicy zaśpiewają też hymn Kościoła luterańskiego „Warownym grodem”.
W bielskiej parafii późnym wieczorem zaplanowano „Noc z Lutrem” – wydarzenie, którego współorganizatorem jest Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Ten ponaddwugodzinny program skierowany jest głównie do młodzieży.
Pierwsze trendy reformacyjne dotarły na Śląsk Cieszyński wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. W 1547 r. ówczesny książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie.
Kościół Ewangelicko-augsburski jest najliczniejszym w Polsce Kościołem protestanckim. Dzieli się na sześć diecezji: cieszyńską, katowicką, mazurską, pomorsko-wielkopolską, warszawską i wrocławską.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.