Prowincja Cabo Delgado, w północno-wschodnim Mozambiku, w ostatnich dniach ponownie stała się sceną brutalnych ataków ze strony dżihadystów, którzy od trzech lat nękają ludność cywilną. Zamordowano dziesiątki osób, wiele uprowadzono. Napastnicy dążą do stworzenia pustej przestrzeni wokół stref, które kontrolują.
Według o. Angela Romano ze Wspólnoty św. Idziego wyraźnie widoczny jest zewnętrzny wpływ w działalności grup terrorystycznych, obecnych na tym terytorium od 2012 roku. Ekstremistyczni liderzy przybyli z Kenii i Tanzanii, znajdując podatny grunt dla swojej aktywności, szczególnie wśród młodych Mozambijczyków z zaniedbanych regionów kraju, którzy nie korzystali z dobrodziejstw ekonomicznego rozwoju. Rząd Mozambiku musi stawić w tej chwili czoła podwójnemu zagrożeniu: w centrum kraju ze strony organizacji partyzanckiej Renamo (Narodowy Ruch Oporu Mozambiku), która nie akceptuje porozumienia podpisanego z władzami, jeszcze przed przybyciem Papieża Franciszka oraz na północy właśnie ze strony bojowników islamskich. O. Romano opisuje coraz bardziej napiętą sytuację w Mozambiku.
Ojciec Romano apeluje o pomoc międzynarodową w rozwiązaniu zapomnianego przez świat konfliktu i przypomina, że dwa miliony ludzi znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.