Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk modlił się w Dzień Zaduszny za zmarłych arcybiskupów gnieźnieńskich, biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej oraz kanoników Kapituły Prymasowskiej.
Mszę św. sprawowaną w południe w katedrze w Gnieźnie koncelebrowali gnieźnieńscy biskupi pomocniczy: Bogdan Wojtuś i Wojciech Polak.
W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał, że liturgia Kościoła katolickiego podtrzymuje modlitewną wieź między uroczystością Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym i wzywa żyjących do modlitwy.
„Modlitwa jest uczynkiem bardzo pięknym i szlachetnym pełnionym z myślą o zmartwychwstaniu. Jest konkretnym i koniecznym uczynkiem miłości, dzięki któremu urzeczywistnia się i umacnia świętych obcowanie” – mówił Prymas Polski, dodając, że modlitwa jest tym, co dziś przede wszystkim możemy ofiarować zmarłym.
Podkreślił również, że Dzień Zaduszny sprzyja refleksji nad jedną z podstawowych cnót teologicznych, jaką jest cnota nadziei. W nadziei już jesteśmy zbawieni. I choć po ludzku trudno udźwignąć ciężar śmierci najbliższych, to jednak jako chrześcijanie wiemy, że jesteśmy tutaj tylko przez chwilę, że zdążamy ku swojemu prawdziwemu przeznaczeniu.
W Mszy prócz gnieźnieńskich biskupów pomocniczych uczestniczyli także kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Podczas Eucharystii modlono się również za dusze polskich królów koronowanych w Gnieźnie, zmarłych kapłanów, zakonników i siostry zakonne oraz wiernych świeckich związanych z katedrą gnieźnieńską i Gnieznem.
Wyrazem pamięci o arcybiskupach zasiadających przez stulecia na stolicy arcybiskupiej w Gnieźnie były także znicze płonące przed portalami kaplic, w których kryptach złożono ciała wielu z nich. Wieczny odpoczynek w podziemiach gnieźnieńskiej bazyliki znaleźli m.in.: budowniczy katedry, abp Jarosław Bogoria Skotnicki, arcybiskupi: Zbigniew Oleśnicki, Jan Łaski, Maciej Łubieński, Teodor Potocki, Ignacy Krasicki oraz pierwszy Prymas odrodzonej Polski, abp Edmund Dalbor.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.