„Jedynie przy pomocy miłości wspartej nadzieją oraz oświeconej wiarą i rozumem możliwe jest osiągnięcie integralnego wyzwolenia człowieka i powszechnej sprawiedliwości”. Te słowa zawarł Benedykt XVI w przesłaniu do przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, która w tych dniach odbywa posiedzenie plenarne (4-5 listopada). Tematem spotkania jest recepcja encykliki Caritas in veritate.
W przesłaniu do kard. Petera Turksona Ojciec Święty podkreśla rolę, jaką może spełnić katolickie nauczanie społeczne w rozwoju ludów. Temu właśnie miała służyć encyklika Caritas in veritate, sytuując jego podstawowe kryteria w kontekście największych wyzwań ludzkości.
Obecnie zadaniem Kościoła jest formowanie katolickiego laikatu do świadomego zaangażowania w sprawy publiczne. Warunkiem tego jest jednak autentyczna więź z Chrystusem, dzięki której zaangażowanie społeczne i polityczne może być świadectwem wiary.
Należy zwracać uwagę na głoszenie prawdy o godności osoby i na obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Papież podkreśla też rolę studium katolickiej nauki społecznej podczas formacji przyszłych kapłanów. „Konieczne jest przygotowanie wiernych świeckich, zdolnych oddać się dobru wspólnemu, zwłaszcza w najbardziej złożonych środowiskach, jak świat polityki - czytamy w przesłaniu. - Ale pilnie potrzeba też pasterzy, którzy umieliby animować i promieniować w społeczeństwach i instytucjach przykładem ewangelicznego życia, szacunkiem dla odpowiedzialnej wolności wiernych i własną pasterską funkcją, która ma na te środowiska pośredni wpływ”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.