Król Juan Carlos i tysiące wiernych uczestniczą wraz z Benedyktem XVI w uroczystościach konsekracji kościoła Świętej Rodziny w Bercelonie – monumentalnego dzieła Antonio Gaudiego, kandydata na ołtarze. Wśród koncelebransów Mszy świętej jest kardynał Józef Glemp.
Po przybyciu do katedry Benedykta XVI powitał król Hiszpanii, Juan Carlos z małżonką Zofią i arcybiskup Barcelony, kard. Lluís Martinez Sistach. Po krótkiej ceremonii papież udał się na krótką rozmowę z królewską parą w sali muzealnej kościoła.
Na trasie przejazdu z siedziby arcybiskupa Barcelony do kościoła Świętej Rodziny papieża entuzjastycznie witały tysiące barcelończyków.
W Mszy obok królewskiej pary i arcybiskupa Barcelony biorą udział: duchowieństwo, przedstawiciele władz krajowych, autonomicznych i miejscowych oraz członkowie innych wspólnot chrześcijańskich.
Kościół Świętej Rodziny – Sagrada Familia wznoszony jest od 128 lat i jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt Francisco de Paula del Villar.
Następnie – w 1883 r. kierownictwo objął Antonio Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 r. pod kołami tramwaju, pochowano go w krypcie, w której odprawia się Msze św.
Świątynia miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.
Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę kościoła. Zniszczeniu uległy jednak rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego. W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Męki projektu Josepa Marii Subirachsa. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.
W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudiego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.