Skandal pedofilii w Kościele będzie jednym z tematów spotkania kardynałów 19 listopada w Watykanie - wynika z komunikatu watykańskiego biura prasowego. Ten dzień, poprzedzający konsystorz, papież ogłosił "dniem refleksji i modlitwy".
Watykan poinformował w poniedziałek, że podczas trwającego od rana do wieczora spotkania Benedykta XVI z kardynałami prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada przedstawi informację na temat "odpowiedzi Kościoła na przypadki nadużyć seksualnych".
W „dniu refleksji i modlitwy” wezmą udział także nowo mianowani kardynałowie, którzy insygnia swej godności odbiorą na zwyczajnym konsystorzu publicznym 20 listopada.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że spotkanie odbędzie się w nowej auli Synodu Biskupów w Watykanie. Rozpocznie się o godz. 9.30 odmówieniem Liturgii Godzin. Następnie przedyskutowana zostanie kwestia nowych wyzwań związanych z wolnością religijną w świecie. W tematykę tę wprowadzi watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. Z kolei prefekt Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego, kard. Antonio Cañizares Llovera wprowadzi w kolejne dyskutowane zagadnienie: „Liturgia w życiu Kościoła dzisiaj”.
O 17.00 zostaną odmówione Nieszpory. Kwestie eklezjologiczne dziesięć lat po deklaracji „Dominus Iesus” Kongregacji Nauki Wiary omówi jej były sekretarz, kardynał nominat Angelo Amato. Z kolei jej prefekt kard. William Levada wprowadzi w dyskusje nt. odpowiedzi Kościoła na nadużycia seksualne oraz przechodzenie niektórych anglikanów do Kościoła katolickiego na mocy konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus”.
Jeśli na spotkanie przyjadą wszyscy kardynałowie, to zgromadzi się ich w Watykanie 203 – najwięcej w dziejach Kościoła.
Podobne spotkanie, zwane najczęściej „konsystorzami nadzwyczajnymi”, zwoływał kilkakrotnie papież Jan Paweł II, aby w czasie trwających kilka dni obrad kolegium kardynalskie wyraziło swą opinię na temat aktualnych problemów nurtujących Kościół. Odbywały się one w latach: 1979, 1982, 1985, 1991, 1994 i 2001. Tradycję tę kontynuuje Benedykt XVI, który po raz pierwszy zwołał kolegium na nadzwyczajnym spotkaniu w 2006 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.