Nawet jeśli sam jesteś bezdomny, możesz dać Bogu dom w swoim sercu.
awet jeśli sam jesteś bezdomny, możesz dać Bogu dom w swoim sercu - mówił w opolskiej katedrze bp Andrzej Czaja. Po odprawionej dla bezdomnych i wolontariuszy Mszy św. przed Domem Nadziei rozdano osobom w potrzebie świąteczne paczki.
W poprzednich latach biskup opolski spotykał się w Wigilię z bezdomnymi w Kurii Diecezjalnej. Takie spotkanie przy wspólnym stole uniemożliwiła pandemia.
- Tą mszą św. z Wigilii Bożego Narodzenia rozpoczynamy obchody świąt w Opolu - mówił podczas mszy św. bp Czaja. - Dom Nadziei jest naszym Betlejem. Dziękujmy Bogu za to miejsce, za łaskę Jego obecności. Wiem, że żyje się Wam bardzo ciężko. Ale kto Wam może pomóc, jak nie ten, który jest Bogiem.
Ks. biskup przypomniał los Świętej Rodziny odrzuconej przez mieszkańców Betlejem.
- Pewnie i wy doświadczacie podobnych reakcji, choć wiemy, że "Gość w dom, Bóg w dom", że w drugim człowieku, który puka i prosi o przyjęcie, jest Bóg. Wy doświadczacie ubóstwa i bezdomności jak Jezus, który mówił: Lisy mają nory, a ptaki gniazda, a Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie mógłby głowę złożyć". Możemy się cieszyć, że w Opolu powstał Dom Nadziei. Nie tylko pomieszczenie, ale i wspólnota. Możecie tam nie tylko coś otrzymać. Tam są ludzie, którzy na Was czekają i są z Wami. Doświadczacie tam ciepła serc ludzkich.
Bp Czaja nawiązał także do znanego motywu malarskiego. Chrystus puka do drzwi człowieka. Sam nie może otworzyć, klamka jest tylko od wewnątrz. - "Oto stoję u drzwi i kołaczę - przypomniał tekst Ewangelii - jeśli ktoś usłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną". Nawet jeśli jesteś ubogi i bezdomny, możesz dać Bogu dom w swoim sercu - powiedział.
Druga część spotkania odbyła się przed Domem Nadziei, gdzie rozdawano paczki bezdomnym i ubogim. Otrzymali oni zarówno jedzenie na Wigilię - pierogi, słoik zupy i termos z gorącą zimową herbatą, jak i paczki na święta - jedzenie, słodycze, ciepłe czapki, a także kartki ze świątecznymi życzeniami i teksty niedzielnych Ewangelii na cały 2021 rok.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.