Wśród nich - wydarzenia w Mińsku.
Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem na progu Nowego Roku rosyjski niezależny portal wiadomości i publicystyki religijnej Credo.Press (dawniej Portal Credo) ogłosił własny ranking 20 najważniejszych wydarzeń religijnych w Rosji i na świecie w minionym roku. Na pierwszym miejscu wymieniono ciągle jeszcze trwające (od marca 2020) „doświadczenie koronawirusowe” i związane z nim ofiary, następnie sąd nad ks. Andriejem Kurajewem z 29 grudnia i „bunt” o. Sergiusza (Romanowa), jego wyklęcie z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i aresztowanie przez władze państwowe (kwiecień-grudzień).
Na piątym miejscu dziennikarze portalu umieścili pierwsze wydarzenie zagraniczne – uznanie autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy przez Kościół Cypru i pogłębienie przez to rozłamu w światowym prawosławiu (październik-listopad), na szóstym – protesty chrześcijan przeciw fałszerstwom wyborczym na Białorusi oraz związane z tym wygnanie, a następnie powrót do kraju katolickiego metropolity mińsko-mohylowskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza (sierpień-grudzień).
Większość zdarzeń, które znalazły się w wykazie Credo.Press, dotyczy Rosji i prawosławia, ale umieszczono tam także kilka faktów, wykraczających poza to wyznanie i ten kraj, np. powołanie Komitetu „Wolność sumienia” im. G. Jakunina w Federacji Rosyjskiej (11-12 marca; 13. miejsce), zaostrzenie ustawodawstwa o wolności sumienia w Rosji (grudzień; 14.), wprowadzenie słowa „Bóg” do konstytucji Rosji (luty-lipiec; 9.), niepowodzenie zaproponowanego przez RKP „Szczytu wszechprawosławnego” w Ammanie (26 lutego; 16.) czy protesty zwolenników Patriarchatu Serbskiego w Czarnogórze i zmiana rządu w tym kraju (styczeń-listopad; 17.).
Swoje wykazy najważniejszych wydarzeń religijnych minionego roku redakcja Credo.Press (który jeszcze na początku 2020 nosił nazwę "Portal-Credo") zamieszcza zwykle 1 stycznia następnego roku już od kilkunastu lat. W zależności od ważnych, zdaniem autorów, wydarzeń w danym roku, obejmuje on od 30 do 50 pozycji. W tym roku znalazło się tam jedynie 20 zdarzeń. W przeszłości kilka razy uwzględniano w nim wydarzenia w Polsce, np. w 2012 na jednym z dalszych miejsc wymieniono podpisaną w sierpniu tegoż roku w Warszawie wspólną polsko-rosyjską deklarację katolicko-prawosławną o pojednaniu między naszymi narodami.
Pierwszą trójkę najważniejszych wydarzeń 2019 tworzyły: masowe protesty mieszkańców Jekaterynburga przeciw budowie soboru RKP na miejskim skwerze, zakończone cofnięciem decyzji w tej sprawie (maj 2019), udzielenie przez Patriarchat Konstantynopolski autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy (6 stycznia) i prześladowania, łącznie z użyciem tortur, świadków Jehowy w różnych częściach Rosji (cały rok).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.