Reklama

Nagroda dziennikarska im. Krystyny Bochenek

Sejmik woj. śląskiego jednogłośnie poparł w środę inicjatywę ustanowienia Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego i Nagrody im. Krystyny Bochenek. Przedsięwzięcie ma upamiętnić tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu i promować region.

Reklama

"To rewelacyjny pomysł - nie ma lepszego, by upamiętnić dziennikarkę, postać tak ważną dla Śląska. Cieszę się, że możemy wesprzeć ten pomysł i patronować mu; to będzie nagroda wojewódzka" - tłumaczył marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski. Podkreślił, że sejmik przyjął uchwałę jednogłośnie.

Sejmik zdecydował o tej formie upamiętnienia Krystyny Bochenek jako wybitnej osobowości oraz osoby - jak napisano w uzasadnieniu - "wszystkim nam bliskiej, szanowanej i lubianej; osoby, która była ponad politycznymi podziałami".

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała też z telewizją i prasą. Zasłynęła z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn.

Z inicjatywą ustanowienia nagrody wyszło regionalne środowisko dziennikarskie, które - w ramach stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej - przyznaje również regionalną nagrodę dziennikarską Silesia Press. Nagroda im. Krystyny Bochenek ma mieć wymiar ogólnopolski i promować m.in. publikacje przełamujące stereotypowe spojrzenie na region, pokazujące jego skomplikowaną historię i - jak napisano w uzasadnieniu uchwały sejmiku - "tak samo skomplikowaną tkankę społeczną".

Adresatami konkursu będą osoby publikujące w mediach ogólnopolskich i zagranicznych (także w internecie), zajmujące się szeroko pojętą problematyką woj. śląskiego. Będzie można zgłaszać również publikacje książkowe. Wstępny projekt zakłada, że wartość dorocznej nagrody wyniesie ok. 50 tys. zł, możliwe będą również wyróżnienia. Laureatów wyłoni kapituła, w skład której wejdą znani przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki i mediów. Gala konkursu będzie odbywać się w śląskich instytucjach kultury. Zwycięzca otrzyma też statuetkę lub medal z profilem patronki nagrody.

Jeden z inicjatorów nagrody, red. Jan Dziadul z tygodnika "Polityka", podkreśla ogólnopolski wymiar przedsięwzięcia. "Chcemy, by nagroda zachęcała dziennikarzy do podejmowania tematów na miarę patronki konkursu, która w swojej działalności godziła wiele różnych aktywności - promocję pięknego słowa i zdrowego życia, pomoc potrzebującym i mądre uprawianie polityki" - powiedział Dziadul.

Według inicjatorów przedsięwzięcia, inicjatywa wydaje się szczególnie ważna teraz, kiedy wokół sprawy upamiętnienia katastrofy i jej ofiar narosło wiele negatywnych emocji. Patronat nad konkursem deklarują śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. "Gazeta Wyborcza", "Polska Dziennik Zachodni", "Polityka" i Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama