Ojciec Święty zaapelował do uczestników rozpoczynającego się jutro w Seulu szczytu G 20 o podjęcie decyzji trwałych, zrównoważonych i sprawiedliwych. Benedykt XVI skierował przesłanie do gospodarza spotkania, prezydenta Korei, Lee Myung-baka.
Papież zaznaczył, że spotkanie, które ma wymiar ogólnoświatowy jest jednocześnie dowodem na znaczenie Azji dla gospodarki XXI wieku. Przypomniał, że na przywódców najbardziej rozwiniętych krajów skierowane są oczy całego świata. Prosi ich, by udowodnili, że człowiek dojrzał także dzięki kryzysowi.
Ojciec Święty wskazuje na konieczność uwzględnienia w podejmowanych decyzjach konsekwencji środków przyjętych dla zrekompensowania kryzysu i życzy, by przyjęto rozwiązania trwałe, zrównoważone i sprawiedliwe. „Bądźcie świadomi, że przyjęte narzędzia będą funkcjonować jedynie jeżeli w ostateczności ich celem będzie autentyczny i integralny rozwój człowieka” – czytamy w papieskim przesłaniu. Benedykt XVI przestrzega, by uzgodnienia przyjęte w Seulu nie prowadziły do uprzywilejowania pewnych państw kosztem innych.
Zaznacza, że instrumenty takie, aby były skuteczne muszą być stosowane wspólnotowo, z poszanowaniem natury człowieka. „Szczyt G 20 odpowie na pokładane w nim nadzieje, jeśli w obliczu różnorodnych problemów przeżywanych przez poszczególne narody potrafi wytyczyć drogę powszechnego dobra wspólnego i wykaże wolę współpracy, aby go osiągnąć” – stwierdza papież.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.