Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w sobotę premierowi Japonii Naoto Kanowi w Jokohamie, że pragnie "zacieśnić dialog" między dwoma krajami.
Przywódcy spotkali się w cztery oczy na marginesie szczytu państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w Jokohamie.
Otwierając spotkanie Kan wyraził nadzieję, że "przyczyni się ono do rozpoczęcia globalnego dialogu na bazie wzajemnego zaufania".
Miedwiediew odparł: "Ja także mam nadzieję, że to spotkanie oraz inne kontakty położą podwaliny pod wzmocnienie dialogu między naszymi dwoma krajami".
Podczas rozmowy w cztery oczy Kan skrytykował niedawną wizytę Miedwiediewa na jednej z Wysp Kurylskich. "Premier Kan zaprotestował" wobec prezydenta Miedwiediewa - powiedział rzecznik rządu japońskiego Tetsuro Fukuyama.
Dodał, że Miedwiediew "przedstawił stanowisko" Moskwy, ale "nie wspomniał" o ewentualności kolejnej wizyty na spornych wyspach.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował natomiast dziennikarzy w Tokio, że Miedwiediew powiedział Kanowi, by zaprzestał dyplomatycznych manifestacji.
"Nasz prezydent powiedział, że lepiej zarzucić emocjonalne oświadczenia i dyplomatyczne gesty, bo one nie pomagają. Zaproponował, by zmienić podejście i przyznać priorytetowe znaczenie gospodarce" - oznajmił Ławrow.
Jak dodał, Miedwiediew zaprosił Kana do Rosji i zaproszenie to zostało przyjęte.
Stosunki rosyjsko-japońskie zaostrzyły się ostatnio z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.
1 listopada prezydent Rosji odwiedził jedną ze spornych wysp, co wywołało ostrą krytykę ze strony Japonii. Po tej podróży zwolennicy twardej linii w rządzie Japonii sugerowali, by wobec Rosji zastosować sankcje gospodarcze. Te i inne propozycje, jak napisała japońska gazeta biznesowa "Nikkei", zostały jednak odrzucone z racji znaczenia dla Japonii i jej biznesu współpracy gospodarczej z Rosją.
Japonia na konferencji w San Francisco w 1951 roku zrzekła się praw do Wysp Kurylskich. W okresie zimnej wojny uznała jednak, że traktat nie obejmuje czterech wysp, stanowiących "Terytoria Północne Japonii". Od zwrotu tych wysp uzależniła także zawarcie traktatu pokojowego z ZSRR po 1945 roku, którego nie podpisano do dzisiaj. Moskwa proponowała w 1956 i 2004 roku przekazanie Japonii dwóch z czterech wysp, czego jednak Tokio nie zaakceptowało.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.