Ok. 4 tys. osób przeszło w sobotę w Brukseli w marszu na znak protestu przeciwko aktom przemocy wobec chrześcijan w Iraku. Podobna demonstracja odbyła się również w Wiedniu - poinformowała agencja AP.
"Chcemy, by nasz głos usłyszano w Europie" - wyjaśnił Sulejman Gultekin, przedstawiciel European Syriac Community, organizatora demonstracji w Brukseli. "W Iraku jesteśmy obiektem systematycznych ataków" - dodał.
Uczestnicy marszu nieśli zdjęcia dwóch kapłanów zabitych w ataku na katolicki kościół w Bagdadzie, do którego doszło pod koniec października, wykrzykiwali również hasła w języku angielskim, francuskim i arabskim, które potępiały przemoc wobec chrześcijan.
Trasa przemarszu zakończyła się pod siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli. Przewodziło mu dwóch kapłanów obrządku syryjskiego.
W centrum stolicy Austrii, Wiedniu, odbył się podobny marsz. Według różnych źródeł, zgromadziło się na nim od 800 do nawet 3 tys. uczestników.
Jak podała agencja AP, chrześcijanie obrządku syryjskiego stanowią mniejszość wyznaniową w Iraku, Syrii, Egipcie i Turcji.
Gultekin podkreślił, że iracki rząd nie jest w stanie zapewnić im dostatecznej ochrony, dlatego jego organizacja domaga się utworzenia bezpiecznego terytorium autonomicznego na północy Iraku.
W ostatnim czasie w Iraku przeprowadzono serię ataków skierowanych przeciwko chrześcijanom w tym kraju. 31 października br. doszło do napaści na katolicki kościół obrządku syryjskiego w Bagdadzie. W jego wyniku zginęło 68 osób, w tym dwaj kapłani, a wiele innych odniosło obrażenia. Do ataku przyznał się odłam Al-Kaidy o nazwie Islamskie Państwo Iraku (ISI).
W minioną środę w chrześcijańskich dzielnicach irackiej stolicy nastąpiła również seria zamachów, w których 5 osób straciło życie, a 20 zostało rannych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.