Impreza została nagrodzona w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki. Doceniono ją w kategorii zespół, nagroda główna przypadła dr. Jerzemu Jaroszowi, profesorowi z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, który od początku jest z nią związany.
Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Organizuje go serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nagrodą główną i tytułem Popularyzatora Nauki 2020 uhonorowany został dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ. Prof. Jarosz od 1983 roku prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wieloletnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Pełnił również funkcję dyrektora programowego ŚFN KATOWICE.
Kapituła konkursowa doceniła Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jako „jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, mimo że zadebiutowało jako niewielka, lokalna inicjatywa w 2016 roku”.
O konsekwentnym rozwoju ŚFN KATOWICE najlepiej świadczą liczby: cztery dotychczasowe edycje przyciągnęły do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach prawie 150 tysięcy osób, a kolejnych prawie 60 tysięcy widzów śledziło przebieg festiwalu za pośrednictwem transmisji internetowej! Program tych czterech odsłon festiwalu składał się łącznie z 715 stanowisk pokazowych, 604 wykładów i 419 warsztatów, w MCK zaprezentowało się 5 tysięcy wystawców oraz wystąpiło 780 prelegentów. Na ŚFN wystąpiło 82 gości specjalnych, w tym aż 19 zagranicznych (na czele z astronautką NASA Nicole Stott, austriackim pisarzem Markiem Elsbergiem czy założycielem SETI Sethem Szostakiem).
ŚFN tworzą: Uniwersytet Śląski w Katowicach, pomysłodawca i lider przedsięwzięcia, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych (wszystkie z siedzibą w Katowicach) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. W tym roku dołączyły Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnika Częstochowska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.