24 marca, czyli data męczeńskiej śmierci arcybiskupa Oscara Ornulfo Romero, będzie Międzynarodowym Dniem na rzecz Prawa do Prawdy. Decyzję taką podjęło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dla uczczenia pamięci tego niezłomnego pasterza i obrońcy praw człowieka w Salwadorze, który zginął w 1980 roku z rąk tamtejszej junty wojskowej.
Wieloletnie dochodzenie w tej sprawie i jego międzynarodowe echa stały się wręcz symbolem walki o prawdę i sprawiedliwość w życiu publicznym. Inicjatywie takiego upamiętnienia męczeństwa abp. Romero patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska.
Abp Romero został zastrzelony w trakcie celebrowania Mszy św. w szpitalnej kaplicy 24 marca 1980 r. Od 18 już lat w rocznicę śmierci abp. Romero, z inicjatywy włoskiego Misyjnego Ruchu Młodych Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników.
W latach 1993-1997 trwał proces beatyfikacyjny abp. Romero na szczeblu diecezjalnym. Specjalny trybunał zbadał życiorys i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador.
Materiały znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kongregacja bada m.in. czy Romero został zamordowany "in odium fidei" (z nienawiści do wiary), czy z przyczyn czysto politycznych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo - nie byłby potrzebny udokumentowany cud za wstawiennictwem abp. Romero. Postulator procesu, bp Vincenzo Paglia z Terni ma nadzieję, że już niedługo abp Romero będzie mógł być beatyfikowany.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.