Coraz więcej argumentów przemawia za tym, że na terenie Polski i Europy dochodziło do nadużyć praw człowieka w tzw. wojnie z terroryzmem i w sprawie więzień CIA - wynika z raportu Amnesty International, który w poniedziałek ma być prezentowany w Warszawie.
Jak się dowiedział dziennikarz PAP, w liczącym kilkadziesiąt stron raporcie AI Polsce poświęcono cztery strony. Zrekapitulowano na nich postępy trwającego od 2008 r. polskiego śledztwa ws. domniemanych tajnych więzień CIA na terenie naszego kraju oraz znane już, medialne i publiczne informacje na temat całej sprawy.
Przypomniano, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Straż Graniczna ujawniły - w odpowiedzi na pytania m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że na lotnisku w Szymanach lądowały samoloty identyfikowane jako używane przez CIA. Przypomniano, że Adb al-Rahim Nashiri, więzień Guantanamo oskarżany o organizację ataku na amerykański okręt USS Cole, ma status pokrzywdzonego w polskim śledztwie.
W rekomendacjach dla Polski autorzy raportu zwracają się do naszej prokuratury o zapewnienie przejrzystości w tym postępowaniu i o to, by wszyscy mający status pokrzywdzonego mogli w sposób nieskrępowany i zgodny z międzynarodowymi standardami, uczestniczyć w tym śledztwie. Pojawia się też postulat, aby odejść od praktyki, że w imię racji stanu utrzymuje się tajemnicę postępowania, czy też odmawia się zgody na przesłuchanie określonych świadków, nie uchylając im obowiązku zachowania tajemnicy. Ten postulat adresowany jest także do wielu innych krajów opisywanych przez AI.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.