Jednocześnie w ośmiu językach ukaże się 23 listopada nowa książka, stanowiąca zapis rozmowy niemieckiego dziennikarza i pisarza Petera Seewalda z Benedyktem XVI „Światło świata. Papież, Kościół, znaki czasów”.
Książka ta ukaże się w języku niemieckim nakładem Herder Verlag, a po włosku w Watykańskiej Drukarni Wydawniczej. W prezentacji wezmą udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i emerytowany watykanista "Corierre della Sera" - Luigi Accattoli. W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej będzie też obecny Peter Seewald i ks. Giuseppe Costa - dyrektor Watykańskiej Drukarni Wydawniczej.
Niemiecki pisarz rozmawiał z papieżem w lipcu br. w Castel Gandolfo. Przez sześć dni prowadził z Ojcem Świętym godzinne rozmowy, które złożyły się na książkę.
Pod wrażeniem skandali na tle seksualnym w Kościele Benedykt XVI wyraził przekonanie, że tę sprawę należy „bardzo dokładnie opracować”. To samo dotyczy afery związanej z Bractwem św. Piusa X i z jednym z jego członków - brytyjskim negacjonistą Holokaustu, bp. Richardem Williamsonem, powiedział Seewald 16 listopada niemieckiemu dziennikowi „Rheinischer Post”. Podkreślił, że papież „był wstrząśnięty do głębi” rozmiarami nadużyć wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i ciągle o tym myśli. Publicysta dodał, że „skandal ten to także nadużycie wiary. Miliony wiernych przeżywają wstrząs, bo przecież księża i zakonnicy mają wyższe święcenia, a co za tym idzie – wyższe zobowiązanie”.
Papież widzi, że Kościół przeżywa kryzys, stwierdził niemiecki dziennikarz. „Jak chyba nikt inny Benedykt XVI przyznaje się do zaniedbań, błędów i grzechów Kościoła. Ale mówi jednocześnie: jeśli się popatrzy na wszystko, co w Kościele zrobili ludzie, co zrobili duchowni, to wszystko to dowodzi, że jest jeszcze ktoś większy, że to Chrystus utrzymuje Kościół w całości. Gdyby Kościół zależał tylko od ludzi, dawno by się rozpadł. Ojciec Święty pragnie, aby po strasznych przypadkach molestowania seksualnego i także innych popełnionych błędach Kościół dokonał gruntownego samooczyszczenia" - powiedział Seewald.
Dużo miejsca Benedykt XVI poświęca sytuacji Kościoła w kryzysie, mówi o reformach i ekumenizmie. Z troską wypowiada się na temat kryzysu całego społeczeństwa. Podkreśla, że ludzkość staje na rozdrożu w obliczu utraty wartości i orientacji i przypomina, że to najwyższy czas na nawrócenie, refleksję i zmiany.
Rozmowy z papieżem niemiecki dziennikarz określił jako „bardzo wzbogacające”. Podkreślił wielką radość z możliwości dyskusji z tak „wielkim mistrzem duchowym”. Zdaniem Seewalda, sposób myślenia Benedykta XVI wyznaczają dwa bieguny: wiara i rozum, a to szczególnie zachęca do dyskusji.
Według włoskiego dziennika „Il Foglio” Benedykt XVI wyraża też ubolewanie z powodu umieszczenia w swoim wykładzie z Ratyzbony 12 września 2006 roku cytatu krytycznego wobec islamu. Jak twierdzi Seewald, papież nie cofa swojej wypowiedzi, przyznaje jednak, że nie przewidział, jaki skutek wywołają jego słowa. Ojciec Święty podkreśla, że swój tekst traktował jako „czysto naukowy” i w początkowym okresie swego pontyfikatu jeszcze niezbyt sobie uświadamiał, że przemówienie papieża postrzegane jest również pod kątem politycznym.
Z kolei magazyn „Panorama” podał, że w książce papież bardzo szczerze rozmawia na temat pedofilii, islamu, rozwodów, żonatych księży, antykoncepcji oraz mówi o reformie Kościoła.
Nigdy wcześniej Benedykt XVI nie wypowiadał się równie osobiście i bezpośrednio, jak w tym wywiadzie - utrzymuje niemieckie wydawnictwo Herdera. „Papież nie uchylił się od żadnego pytania postawionego przez Seewalda, a niektóre odpowiedzi są zaskakujące i nieoczekiwane” - twierdzi wydawca niemieckiej edycji „Światła świata”.
Autentyczność żywej i osobistej rozmowy podkreśla też okładka książki, na której widnieje podpis Benedykta XVI. „Książka stanowi novum w historii Kościoła” – twierdzi wydawca z Fryburga Bryzgowijskiego, Manuel Herder.
Peter Seelwald (rocznik 1954), był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach „Der Spiegel”, „Stern” oraz w magazynie dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Obecnie jest niezależnym publicystą, mieszka w Monachium. Jest autorem kilku książek o kardynale Josephie Ratzingerze, m.in. wywiadu-rzeki „Sól ziemi” - na temat chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego u progu XXI wieku oraz „Bóg i świat”. Książki te stały się bestsellerami na całym świecie, a po polsku ukazały się w roku 2005 nakładem wydawnictwa „Znak”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.