"Jeśli będziemy wierni łasce..."

Dziś mija 16 lat od śmierci lombardzkiego kapłana Luigiego Giussaniego, założyciela wspólnoty Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie).

Ksiądz Giussani zmarł 22 lutego 2005 roku. Aby uczcić tę rocznicę, połączoną także z 39. rocznicą papieskiego zatwierdzenia wspólnoty CL (11 lutego 1982 r.), we Włoszech i na świecie odprawione zostaną setki Mszy św., wiele z udziałem hierarchów Kościoła.

W Perugii kard. Gualtiero Bassetti, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, celebrować będzie w poniedziałek Eucharystię. Tego samego dnia w Rzymie Mszę św. odprawi abp Gianpiero Palmieri, zastępca wikariusza generalnego, w Bolonii - kard. Matteo Zuppi, w Padwie - kard. Silvano Maria Tomasi. 1 marca sprawowana będzie z kolei Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mario Delpiniego w Mediolanie. W ostatnich dniach odbyły się już Msze św. m.in. w Turynie (pod przewodnictwem abp. Cesare Nosiglii), w Genui (abp Marco Tasca) czy we Florencji (kard. Giuseppe Betori).

Podczas celebracji podawana jest następująca intencja: "W trudnych okolicznościach, które jesteśmy wezwani dzielić ze wszystkimi braćmi, prośmy Pana o czujną i pełną wdzięczności świadomość daru w spotkaniu z charyzmatem ks. Giussaniego, by służyć wciąż lepiej Kościołowi w uznaniu, że w każdym przeżywanym momencie jest obecny Chrystus, dlatego nie ma nic bezużytecznego, a wszystko jest znakiem niezniszczalnego dobra".

Ksiądz Julián Carrón, przewodniczący wspólnoty CL, mówiąc o skomplikowanym czasie COVID-19, podkreśla: "Jeśli będziemy wierni łasce, która dotarła do nas dzięki charyzmatowi ks. Giussaniego - my, którzy zostaliśmy przez niego pociągnięci i pragniemy go naśladować »skupieni na Chrystusie i Ewangelii« - będziemy mogli być »ramionami, dłońmi, stopami, umysłem i sercem wychodzącego Kościoła« (papież Franciszek), współpracując z Ojcem Świętym dla przyszłości Kościoła na świecie. Tej przyszłości, przepowiedzianej przez kard. Ratzingera w odległym 1969 r.: »Przyszłość Kościoła może pochodzić tylko z siły tych, którzy mają głębokie korzenie i żyją w czystej pełni swojej wiary. Kościół doświadczy nowego rozkwitu i ukaże się ludziom jako ojczyzna, która daje im życie i nadzieję«. Tylko w tę nowinę można dzisiaj wierzyć".

Na świecie też przewidziano Msze św. - na przykład w Madrycie (odbyła się w sobotę) z kard. Carlosem O. Sierrą, w poniedziałek (dzisiaj) w Buenos Aires z biskupem pomocniczym Enrique Eguíą Seguí i w Tunisie z abp. Ilario Antoniazzim, a także w Waszyngtonie z nuncjuszem apostolskim abp. Christophem Pierrem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »