Mniejsze zasiłki, więcej kremacji

Zmniejszenie zasiłków pogrzebowych spowoduje szybszy wzrost liczby kremacji w Polsce - uważa prezes Polskiego Stowarzyszenia Funeralnego Tomasz Salski. Jego zdaniem w branży nie ma miejsca na obniżkę cen, bo te - wbrew pozorom - są jednymi z niższych w Europie.

Zgodnie z ustawą okołobudżetową, nad którą pracuje parlament, od 2011 r. zasiłek pogrzebowy zostanie obniżony z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł.

W piątek w rozmowie z PAP Salski tłumaczył, że obecnie w Polsce do kremacji dochodzi przy ponad 10 proc. pochówków. Z analiz PSF wynika, że ten wskaźnik powinien osiągnąć 30 proc. "Wydaje mi się, że po prostu osiągniemy ten poziom szybciej. Kremacja jest tańsza, co prawda nie w samej firmie pogrzebowej, ale na cmentarzu" - powiedział Salski.

Jego zdaniem, nie należy spodziewać się obniżki cen w firmach pogrzebowych. "Po prostu nie ma z czego obniżać. Usługi pogrzebowe wbrew pozorom są jednymi z tańszych ze względu na bardzo dużą konkurencję w branży. Przykładowo koszt usługi kremacji w Polsce oscyluje ok. 600 zł, zaś w Niemczech - ok. 600 euro. Nie wierzę, że tutaj będą jakieś zmiany" - podkreślił Salski.

Prezes PSF uważa, że trudności finansowe mogą mieć osoby, które będą załatwiać pogrzeb. "W większości przypadków nie będą przygotowane finansowo" - powiedział Salski. Dlatego - jego zdaniem - w Polsce będzie się rozwijał sektor ubezpieczeń kosztów pochówku. Pierwsze takie usługi już pojawiły się na rynku. Według Salskiego takie polisy będą mogły sprzedawać także firmy pogrzebowe, oczywiście jeśli uzyskają odpowiednie uprawnienia.

Pytany o wysokość marż w branży pogrzebowej, Salski powiedział, że oscylują one ok. 25 proc. "Taka jest przyjęta marża. Mówię o całej usłudze, kompleksowym pochówku" - zaznaczył prezes PSF. Jak tłumaczył, w cennikach wielu firm pogrzebowych niektóre usługi, np. przewozy, czy obsługa żałobników, są wycenione za nisko. "Firma pogrzebowa rekompensuje sobie to marżą na trumnie. Ona sama w sobie bywa bardzo wysoka, ale pamiętajmy, że nikt nie kupuje samej trumny" - powiedział Salski.

W piątek w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe V Targi Funeralne Memento'2010. W tym roku są one połączone z czeskimi targami funeralnymi Venia'2010. Po raz pierwszy na imprezie wystawiają się firmy ubezpieczeniowe, m.in. z ofertą ubezpieczeń kosztów pochówku. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
32°C Czwartek
dzień
wiecej »