Coraz bliżej porozumienia... ale jeszcze nie dziś. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwa kolejna tura rozmów dotyczących transformacji energetycznej i programu dla górnictwa.
W czwartek [11.03.2021] po południu w Katowicach rozpoczęło się kolejne spotkanie górniczych związków z przedstawicielami rządu na temat umowy społecznej, która ma określić szczegóły zaplanowanego stopniowo do 2049 roku wygaszania polskiego górnictwa węgla energetycznego. Związkowcy sygnalizują, że rozmowy są bliskie finału, choć są jeszcze istotne rozbieżności dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników kopalń. - poinformował Bogusław Hutek, szef Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej:
W Katowicach, przed wejściem na salę obrad związkowcy informowali, że porozumienie może być gotowe najwcześniej jutro, tj w piątek [12.03.2021]. Tymczasem wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Artur Soboń przekonywał:
Kolejny wciąż dyskutowany problem dotyczy tego, kto będzie mógł skorzystać z osłon socjalnych – czy będzie to dotyczyć tylko pracowników kopalń likwidowanych, czy także tych, które mają dłuższą perspektywę działania i np. przerost zatrudnienia. Inna rozbieżność dotyczy weryfikacji wskaźników, jakie będą musiały osiągać, już po zaakceptowaniu programu przez KE, kopalnie korzystające z pomocy publicznej. Wskaźniki te miałaby weryfikować Agencja Rozwoju Przemysłu lub wyznaczony przez nią podmiot.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.