Tylko nieliczni są zdania, że UE stanęła w tej kwestii na wysokości zadania.
Czy Unia Europejska zawiodła w kwestii zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek na Covid-19 państwom członkowskim? Takie pytanie zadano w sondażu przeprowadzonym przez pracownię SW Research na zlecenie Rp.pl.
Aż 53, 1 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej - zdaniem tak dużej grupy Unia Europejska zawiodła w kwestii organizacji zaopatrzenia w szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Zaledwie 18,5 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania. 28,4 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania na ten temat.
Polska jako państwo członkowskie UE zaopatruje się w szczepionki przeciwko koronawirusowi w ramach puli negocjowanej i zamawianej przez Komisję Europejską. Taki mechanizm miał zapewnić szybki dostęp do preparatów w korzystnych cenach. Chociaż "na papierze" zamówionych szczepionek jest wystarczająca ilość, to w rzeczywistości od początku uruchomienia programu szczepień państwa unijne borykają się z niedoborem preparatów, dostawy są znacznie mniejsze niż te wynikające z zapisów umownych i często producenci wysyłają je z opóźnieniem. Problemy z dostawami dotyczą praktycznie wszystkich producentów obecni współpracujących z UE. W związku z tym niektóre państwa członkowskie próbują zaopatrywać się w preparaty szczepienne na własną rękę. Robią tak m.in. Niemcy i Węgrzy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.