Monety "katyńskie" na Jasnej Górze

Trzy odnalezione po katastrofie prezydenckiego samolotu monety kolekcjonerskie, upamiętniające Zbrodnię Katyńską, trafiły na Jasną Górę. Przekazał je tam prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, by spoczęły w klasztornym skarbcu "pośród innych znaków naszej historii".

Jak podało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry, przekazane do sanktuarium monety znajdują się w strzaskanych, ukruszonych plastikowych etui. Znaleziono je w miejscu katastrofy pod Smoleńskiem.

Chodzi o wyemitowane w kwietniu tego roku przez NBP monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu. Ten symboliczny znak pamięci miał być przekazany przedstawicielom Rodzin Katyńskich podczas uroczystości 10 kwietnia.

"Katastrofa prezydenckiego samolotu i śmierć członków delegacji, wśród których był prezes NBP Sławomir Stanisław Skrzypek, zniweczyła te plany. Na miejscu katastrofy odnaleziono część monet, które dziś są wyjątkowymi świadkami tamtych chwil narodowej żałoby" - napisał prezes NBP do generała zakonu paulinów - gospodarzy jasnogórskiego sanktuarium.

Marek Belka wskazał również, że "pamięć i szacunek dla tych, którzy odeszli na wieczną służbę, jest naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem". Przekazane na Jasną Górę monety mają świadczyć o pamięci Polaków o katastrofie smoleńskiej i jej ofiarach.

Monety nie są jedynym związanym z katastrofą smoleńską i jej ofiarami wotum, przekazanym na Jasną Górę. W nowej sukience jasnogórskiego obrazu Matki Bożej znajduje się niewielki fragment skrzydła rozbitego prezydenckiego samolotu. W miniony weekend wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, Ewa Błasik, przekazała klasztorowi czapkę generała pilota oraz srebrny medal, który jej tragicznie zmarły mąż otrzymał od lotników z Wielkiej Brytanii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
28°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
wiecej »