Benedykt XVI udzielił wywiadu niemieckiej gazecie

„Adhortację apostolską Patris Corde przeczytałem ze szczególną wdzięcznością i najgłębszą aprobatą” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Tagespost Benedykt XVI. W rozmowie papież senior skoncentrował się wyłącznie na teologii postaci świętego Józefa i podziękował Franciszkowi, że ogłosił rok św. Józefa.

„Nowy Testament nie przekazuje nam żadnego słowa, które wypowiedział św. Józef” – przyznał Benedykt XVI dodając, że „istnieje jednak zgodność między posłannictwem anioła ukazującego się we śnie, a działaniem św. Józefa, które wyraźnie charakteryzuje go jako osobę: „Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański” (Mt 1,24). Papież senior zwrócił uwagę, że ten schemat powtarza się w Ewangelii trzy razy i wskazuje na silny „związek między misją a działaniem” św. Józefa.

Benedykt XVI wspomniał też, że podczas swoich podróży do Ziemi Świętej nie słyszał, by przewodnicy wspominali św. Józefa. Wyjaśnił jednak, że miasto Nazaret ściśle związane jest z jego osobą również w sensie teologicznym, który w wywiadzie tylko lekko zasygnalizował.

Zdaniem papieża seniora św. Józef słusznie jest patronem dobrej śmierci. „Uzasadniona jest bowiem myśl, że zakończył on swoje ziemskie życie w rękach Maryi” i dlatego słuszne jest wzywanie go jako towarzysza w godzinie śmierci.

Pytany o rodzinną tradycję czczenia św. Józefa Joseph Ratzinger wspomniał, że oprócz niego również jego ojciec nosił to imię. Dzień św. Józefa Razingerowie obchodzili zatem uroczyście. Stół nakrywano specjalnym obrusem i stawiano pierwiosnek na znak wiosny, którą przynosi ze sobą św. Józef. Jak wspomniał Joseph Ratzinger, matka oszczędzała na zakup dobrej książki, ponadto wypiekała tort z lukrem i serwowała dobrą kawę, na którą codziennie rodzina nie mogła sobie pozwolić. Pochodzący z Bawarii papież senior podsumował, „w ten sposób od godzin porannych, w przekonujący sposób, ukazywana była wyjątkowość dnia św. Józefa.”
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
8°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
20°C Niedziela
wieczór
16°C Poniedziałek
noc
wiecej »