Propozycje unijnych przepisów, dotyczących emisji dwutlenku węgla, zagrażają największym firmom w Polsce, bo spowodują wzrost wydatków w zakładach papierniczych, chemicznych, cementowniach i utratę konkurencyjności już za 3 lata, alarmuje "Rzeczpospolita".
Chodzi o wyjątkowo niekorzystne dla polskiego przemysłu zasady przydziału darmowych pozwoleń na emisję CO2 na okres od 2013 do 2020 roku. Decyzje mają zapaść w Brukseli już 15 grudnia w Komisji Ochrony Klimatu. Rząd ma tylko 2 tygodnie by temu zapobiec, podkreśla gazeta.
Jeśli do połowy grudnia polskie władze nie zdobędą poparcia dla zmiany proponowanych przepisów, firmom z kilku branż energochłonnych produkcja przestanie się opłacać. Groźba utraty konkurencyjności (i redukcji zatrudnienia) przez nasze firmy jest o tyle realna, że Komisja Europejska nie uwzględnia polskiej specyfiki wykorzystania węgla jako paliwa do produkcji.
Branża ciepłownicza już szacuje, że cena ciepła wzrośnie w Polsce w 2013 r. o 22 proc. tylko z powodu wydatków na zakup pozwoleń na emisję. Firmy nawozowe będą musiały dopłacić do pozwoleń co roku ok. 68 mln euro; cementownie szacują koszty od 375 mln zł w 2013 r. do 735 mln zł w 2020 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.