Pomoc dla bezdomnych

W tym roku schroniska dla bezdomnych i noclegownie – przeważnie prowadzone przez organizacje i stowarzyszenia kościelne – uruchamiają całodobowe miejsca interwencyjne, zapewniając nocleg, ciepły posiłek i ubrania, choć z tego obowiązku przede wszystkim powinny wywiązać się samorządy gminne.

Ponad 3,3 tys. miejsc w schroniskach, noclegowniach i hostelach, 28 jadłodajni oraz specjalna infolinia 987 – na taką pomoc mogą liczyć bezdomni z terenu województwa mazowieckiego podczas zimy. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają pod tym numerem informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod nr 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Bezdomni na Mazowszu mogą skorzystać z 68 placówek dysponujących łącznie 3346 miejscami. Są to zarówno całodobowe schroniska, oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele, zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Bezdomni mogą także korzystać z noclegowni. Oprócz miejsc przeznaczonych dla wszystkich potrzebujących, wyodrębniono też oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.

W Krakowie działa 11 noclegowni dla bezdomnych kobiet i mężczyzn i choć w schroniskach prawie nie ma już wolnych miejsc, cały czas przyjmują one potrzebujących. „Przyjmujemy wszystkich, którzy zgłaszają się do naszej placówki. Dysponujemy 68 miejscami schroniskowymi i 132 noclegowymi. Te pierwsze są przeznaczone dla bezdomnych obłożnie chorych, którzy wymagają opieki” – mówi Franciszek Kozub, kierownik noclegowni i schroniska przy ul. Makuszyńskiego. Dodaje, że w razie potrzeby nie zabraknie zapasowych materacy, aby nikt nie został bez pomocy.

W przytulisku św. Brata Alberta jest 65 miejsc, ale przyjęto już 20 osób więcej. Podobnie sytuacja wygląda w przytulisku dla kobiet – są tam miejsca dla 75 osób, a przyjęto już 80. Zimą schroniska uruchamiają tzw. miejsca interwencyjne. Mężczyznom, którzy chcą wyjść z bezdomności pomocą służy Dom św. Alberta prowadzony przez Zgromadzenie Braci Albertynów. Jest to mieszkanie chronione, które dysponuje 50 miejscami. Natomiast Dom Matki i Dziecka im. bł. Salomei dysponuje 60 miejscami. Na terenie Krakowa działa także Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym „Dom Łazarza” prowadzone przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Betlejem”. Placówka dysponuje 40 miejscami dla mężczyzną, którzy mogą tam skorzystać także z pomocy medycznej i otrzymać suchy prowiant.

W Gdańsku jest 11 placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym. To między innymi noclegownie, schroniska oraz jedna ogrzewalnia na Dworcu Głównym PKP. Dla bezdomnych przygotowanych jest łącznie około 600 miejsc.

– Zima jest czasem szczególnie niebezpiecznym dla osób bezdomnych – mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu. – Dlatego też prosimy o sygnały w sprawie takich osób koczujących na klatkach schodowych, w piwnicach, węzłach ciepłowniczych, w altanach czy na działkach – dodaje. Wołodźko podkreśla, że „każdy sygnał jest niezwykle cenny, a szybka i właściwa reakcja może uratować ludzkie życie”.

W Tarnowie minioną noc 65 osób spędziło w Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn. Placówka prowadzona przez Caritas jest przepełniona, bo miejsc jest tylko dla 50 osób. Łóżka piętrowe są rozstawione na korytarzach. Tej nocy cztery osoby zapukały do drzwi domu prosząc o schronienie. Bezdomni mogą liczyć na ciepły kąt, posiłek, dostają też odzież.

Także Fundacja „Kromka Chleba” prowadzi w Tarnowie noclegownię i łazienkę dla bezdomnych. W budynku obok dworca PKP jest osiem łóżek dla mężczyzn i cztery dla kobiet. Jeśli będzie taka potrzeba w ośrodku może zamieszkać 20 osób.

Schronisko dla bezdomnych w Nowym Sączu też jest przepełnione. Jednak Dom im. Św. Brata Alberta przygotował dodatkowe miejsca dla kilkunastu mężczyzn. Natomiast kobiety mogą się zgłaszać do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

W całej Małopolsce działa 14 noclegowni (441 miejsc) oraz 29 schronisk, hosteli dla osób bezdomnych (881 miejsc) oraz 63 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 42 jadłodajniach. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Jest też 9 punktów medycznych, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą skorzystać z pomocy medycznej, a w niektórych otrzymać bezpłatne leki.


 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
5°C Niedziela
noc
wiecej »