To jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dzień Flagi RP, obchodzony 2 maja, stanowi dla nas zachętę, aby z dumą pomyśleć o narodowej tożsamości i wspomnieć o naszych rodakach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i niepodległością.
Święto Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą prezydent podpisał 16 marca 2004 roku.
Przeczytaj też: Czego uczy nas Dzień Flagi?
W Dniu Flagi RP, 2 maja każdy może wywiesić - z okna czy z balkonu - biało-czerwoną flagę. Natomiast flagi z wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy zarezerwowane są m.in. dla polskich przedstawicielstw za granicą, czy lotnisk cywilnych.
Natomiast lotnictwo wojskowe, Marynarka Wojenna i Siły Lądowe mają własne flagi, a na okrętach wojennych podnosi się banderę wojenną biało-czerwoną z trójkątnym wycięciem na końcu i z herbem państwowym pośrodku białego pasa.
Polska flaga ma pierwszeństwo przed flagami innych państw. Najczęściej stosowane są trzy maszty, wówczas polska flaga jest w środku, gdyż jest to maszt główny. Przy pięciu masztach, polska flaga jest na początku i na końcu, lub w środku. Przy parzystej liczbie masztów polska flaga jest pierwszą od lewej dla patrzącego na budynek. Flaga europejska jest zawsze na ostatnim miejscu.
Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.
Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych na świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.