Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
Biskupi wyrazili wdzięczność papieżowi Franciszkowi za ogłoszenie daty beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Zaapelowali, by przygotowania do tej uroczystości objęły cały kraj i stały się okazją do przypomnienia i pogłębienia jego nauczania. Wskazali, że postać Prymasa Tysiąclecia „może być dzisiaj inspiracją dla tych, którzy pragną pojednania społecznego i dobra powszechnego, a także poszanowania prawa ludzi wierzących do nieskrępowanego praktykowania i publicznego wyznawania wiary w naszym kraju”.
Rada Stała przeanalizowała sytuację duszpasterską Kościoła w dobie pandemii i wynikające stąd wyzwania duszpasterskie. „Pandemia ukazała granice ludzkiej autonomii i wyzwania stojące przed działalnością pastoralną” – napisali biskupi w komunikacie. „Potrzebna jest zatem bardzo dokładna analiza aktualnej sytuacji i dostrzeżenie już dzisiaj możliwych konsekwencji pandemii w polskich diecezjach. Troską pasterzy będzie zatem przygotowanie Kościoła do czasu po pandemii” – zauważyli biskupi dodając, że szersza refleksja na ten temat zostanie podjęta podczas kolejnego Zebrania Plenarnego.
Biskupi podjęli także temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym. Przypomnieli, że papież Franciszek wielokrotnie wskazywał na wagę tzw. języka inkluzywnego, szczególnie w obliczu narastających podziałów, agresji werbalnej, języka nienawiści i działań wykluczających. „Biskupi dostrzegając, że zjawiska te stały się częścią życia społecznego w Polsce, zachęcają Radę Społeczną KEP do przygotowania dokumentu, w którym podkreślona zostanie konieczność podjęcia działań sprzyjających budowaniu wzajemnego zrozumienia, łagodzeniu konfliktów oraz niwelowaniu istniejących podziałów” – czytamy w Komunikacie.
Ostatnia kwestia, nad którą dyskutowali biskupi, dotyczyła wystąpień duchowych w mediach, zwłaszcza pewnych publicznych wypowiedzi nie zawsze w pełni zgodnych z nauką Kościoła. W związku z tym, Rada Stała zaproponowała m.in. rewizję i aktualizację obowiązujących „Norm Konferencji Episkopatu Polski dotyczących występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych”.
Spotkanie Rady Stałej poprzedziła Eucharystia na szczycie Jasnej Góry pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas której modlono się za wstawiennictwem Maryi o pokój społeczny w naszej Ojczyźnie i o ustanie pandemii.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.