Niemiecki episkopat opublikował 7 grudnia specjalne wytyczne dotyczące prewencji przemocy na tle seksualnym w szkołach, internatach i przedszkolach.
Jest to pierwszy tego typu dokument w Niemczech od utworzenia przez rząd w kwietniu tego roku tzw. okrągłego stołu poświęconego problemowi molestowania dzieci. Specjalne wytyczne niemieccy biskupi kierują przede wszystkim do wychowawców katolickich.
Na 34 stronach znajdują się przede wszystkim wskazówki dotyczące prewencji. W jej zakres wchodzi między innymi – jak to ujmują biskupi – „ofensywne podejście do kwestii molestowania, ścisła współpraca z rodzicami, stałe doskonalenie zawodowe wychowawców oraz przejrzystość w strukturach placówki”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, abp Hans-Josef Becker w niemieckim episkopacie stwierdził, że „katolickie placówki wychowawcze powinny się wyróżniać poprzez kulturę wzajemnego szacunku i uznania. Wszelka przemoc na tle seksualnym przeczy tej idei”. We wprowadzeniu do wytycznych episkopatu abp Becker domaga się systematycznej prewencji jako cechy jakości katolickich placówek wychowawczych.
Nowy dokument jest uzupełnieniem wytycznych, które przedstawił już we wrześniu biskup Trewiru Stephan Ackermann, odpowiedzialny w episkopacie za wyjaśnianie kwestii związanych z molestowaniem nieletnich przez duchownych. Obydwa dokumenty wspomaga specjalna strona internetowa episkopatu przeznaczona dla ofiar przemocy seksualnej. W niemieckich mediach inicjatywy biskupów nie odbiły się jednak wielkim echem.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.