„Kościół nie jest ludzką organizacją, ale świątynią Ducha Świętego. Jezus przyniósł na ziemię ogień Ducha. Kościół jest reformowany poprzez namaszczenie łaski, moc modlitwy, radość w misji oraz rozbrajające piękno ubóstwa” – powiedział Papież podczas homilii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Franciszek nazwał go darem ostatecznym, darem nad darami. Jezus mówiąc o nim używa tajemniczego słowa Paraklet, które można przetłumaczyć jako: Pocieszyciel i Obrońca.
Ojciec Święty stwierdził, że to Duch Święty przynosi z nieba pocieszenie, które przenika wprost do serca człowieka. On sprawia, że czujemy się miłowani takimi, jakimi jesteśmy. Jest objawieniem czułości Boga, zstępuje do naszego wnętrza jako Duch, działa w naszym duchu. Nawiedza serce w tym, co wewnętrzne jako „najmilszy z gości”. Duch Święty przenika mroki naszej samotności, kiedy pogrążeni w rozmaitych przeciwnościach nie potrafimy znaleźć drogi wyjścia. On nas podnosi i pragnie byśmy jak pierwsi uczniowie Jezusa zostali wewnętrznie pocieszeni i wypełniali świat pocieszeniem.
Papież – dzisiaj jest czas Parakleta
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Duch Święty jest również Obrońcą. Chroni nas przed fałszem zła, inspirując nasze myśli i uczucia. Czyni to delikatnie, nie zmuszając nas: proponuje, ale nie narzuca niczego siłą. Podsuwa trzy ważne rady pozwalające przeciwstawić się pokusom, które są dzisiaj dość rozpowszechnione. Pierwsze wskazanie, którego udziela to życie teraźniejszością. Nie ma dla nas lepszego czasu: teraz przeżywamy wyjątkowy i niepowtarzalny moment, aby pełnić dobro oraz czynić życie darem. Paraklet zwraca również uwagę na dążenie do całości. Duch Święty nie kształtuje zamkniętych jednostek, ale tworzy Kościół w wielorakiej różnorodności charyzmatów. On pobudza do jedności, zgody, harmonii i różnorodności. Łączy części tego samego ciała, będące między sobą braćmi i siostrami. Trzecia rada, które udziela Paraklet to postawienie Boga przed swoim „ja”, ponad wszystkim.
Papież – Paraklet potwierdza prymat łaski
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.