Niepokalane Poczęcie Matki Bożej jest szczególnie uroczyście obchodzone w Hiszpanii. Już w 1466 r. mieszkańcy Villalpando, miejscowości leżącej w Kastylii i León, ślubowali, że będą bronić i szerzyć prawdę o Niepokalanym Poczęciu
W tym roku mija 250 lat od ogłoszenia Inmaculady patronką Hiszpanii, o czym w specjalnym przesłaniu przypomniał Benedykt XVI. Dzisiejsze święto tradycyjnie poprzedziły czuwania modlitewne, które odbyły się w całym kraju pod hasłem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Matka Boża Niepokalanie Poczęta, Inmaculada, od 250 lat jest patronką Hiszpanii. We wszystkich diecezjach kraju, a także w głównych stolicach Ameryki Łacińskiej, odbyły się w przeddzień uroczyste czuwania modlitewne, w których uczestniczyły tysiące osób, głównie młodzież i rodziny. Tradycja organizowania czuwań modlitewnych zrodziła się w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, i weszła na stałe do kalendarza hiszpańskiego Kościoła.
We wszystkich hiszpańskich diecezjach odczytano tradycyjne przesłanie papieskie. Benedykt XVI przypomniał o obchodzonej w tym roku rocznicy. W listopadzie 1760 r. papież Klemens XIII w bulli Quantum Ornamenti ogłosił Niepokalanie Poczętą patronką Hiszpanii. Kilka tygodni później, w styczniu 1761 r., król Karol III rozciągnął ten patronat na wszystkie terytoria, które należały wówczas do Królestwa Hiszpanii.
Szczególnie uroczysty charakter miało czuwanie modlitewne w madryckiej katedrze Almudena, w którym pomimo zimna udział ponad 3 tys. osób. Uroczystości przewodniczył kard. Antonio Maria Rouco Varela. W homilii przestrzegł przed pokusą „pomylenia pluralizmu społecznego, kulturalnego, ekonomicznego i politycznego z egoizmem”. Coraz częściej ulegają jej także chrześcijanie. Tzw. „pluralizmu rodzinnego” nie można popierać kosztem „istotnych dóbr rodziny i małżeństwa: rodziny, która rodzi się z wiernego związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, na którym się opiera i utrzymuje” – podkreślił kard. Rouco Varela. Zachęcił wiernych do obrony życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.