Chęcią „bycia politycznie poprawnym i wielokulturowym” tłumaczy Walter Hooper, były sekretarz katolickiego pisarza C.S. Lewisa, słowa aktora Liama Neesona o tym, że lew Aslan z „Opowieści z Narnii” to nie tylko figura Chrystusa, ale może także utożsamiać Buddę i Mahometa.
Hollywoodzki aktor, który użycza swego głosu królowi zwierząt w filmowej adaptacji dzieła Lewisa, podczas konferencji prasowej w Londynie uznał, że przesłanie książki jest tak bardzo uniwersalne, że postać Aslana może symbolizować różnych przywódców religijnych i duchowych.
Zdaniem Waltera Hoopera, byłego sekretarza Lewisa, Aslan, który poświęca życie za przyjaciół, jest figurą Chrystusa i taka była od początku intencja pisarza. „To nie ma nic wspólnego z islamem. Nie mógł wyrazić tego jaśniej” – dodaje zarządca dziedzictwa pisarza w rozmowie z katolicką agencją CNS.
Interpretację Neesona tłumaczy chęcią przypodobania się coraz powszechniejszemu w kulturze dyktatowi politycznej poprawności.
Znacznie dosadniej sprawę określa William Oddie, były redaktor brytyjskiego pisma „Catholic Herald”. „To jasne, że Aslan od samego początku jest figurą Chrystusa. Nie mogę uwierzyć, że Neeson jest tak głupi, by o tym nie wiedzieć” – komentuje publicysta na łamach „Daily Mail”.
Pochodzący z Belfastu w Irlandii Północnej Clive Staples Lewis żył w latach 1898-1963. Był pisarzem, filozofem i wykładowcą literatury renesansowej na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge, a także przyjacielem autora innych utworów fantastycznych, w tym „Władcy pierścieni” – J.R.R. Tolkiena. Sam napisał wiele prac naukowych i esejów dotyczących kultury, religii i teologii. Początkowo sceptyk i ateista, z czasem nawrócił się na chrześcijaństwo i stał się żarliwym obrońcą wiary.
„Opowieści z Narnii” powstawały w latach 1949-1954. Pod kostiumem baśniowej narracji o przygodach trójki dzieci pisarz ukrył podstawowe zagadnienia wiary chrześcijańskiej. W kluczowej scenie lew Aslan, by uwolnić przyjaciół z władzy złej czarownicy, oddaje swe życie, a następnie zmartwychwstaje i opiekuje się nadal dziećmi.
Liam Neeson, pochodzący w Irlandii Północnej, w wielu swych filmowych rolach wcielał się w postaci sławnych wyznawców katolicyzmu, takich jak np. przywódca irlandzkich powstańców, Michael Collins, czy szkocki buntownik Rob Roy MacGregor. Największą sławę przyniosła artyście rola Oskara Schindlera w słynnym filmie Stevena Spielberga. 58-letni aktor jest praktykującym katolikiem. Jego żona, aktorka Natasha Richardson zginęła podczas wypadku na nartach w ubiegłym roku.
Najnowszą część „Opowieści z Narnii” obejrzeć będzie można w polskich kinach od 25 grudnia br. Amerykanie zobaczą ten film już jutro, 10 grudnia.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.