Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji - takie wnioski płyną z badań naukowców z Toronto.
Czytelnicy nawet krótkich dzieł prozą posiadają większą zdolność empatii, unikają wydawania pochopnych sądów, a także lepiej radzą sobie z niepewnością - czytamy na serwisie internetowym Polskiego Radia. Takie wnioski można wyciągnąć z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto.
Badaniu poddano grupę 100 studentów, z których część czytała powieści, a część eseje. Następnie poproszono ich o wypełnienie ankiety, w której odpowiadali na pytania dotyczące przeżywania emocji i sytuacji stresowych. Studenci, którzy czytali opowiadania, znacznie lepiej wypadli w tym teście pod kątem rozpoznawania potrzeb i uczuć innych osób, lepiej także znosili stan niepewności.
Naukowcy przyznają, że nie wiedzą, jak długo utrzymuje się „efekt fikcji”, ale maja nadzieję, że ich wyniki wpłyną na sposób, w jaki uczy się dzieci w szkołach - czytamy na polskieradio.pl.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.