W ramach walki z korupcją władze Indii ogłosiły w czwartek stworzenie portalu internetowego "Vig-Eye" (Czujne Oko), który umożliwia obywatelom zgłaszanie przypadków korupcji oraz umieszczanie dowodów w postaci fotografii oraz nagrań audio i wideo.
O powstaniu portalu poinformowała publiczna Centralna Komisja Nadzoru (CVC) z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Korupcją. Jej przedstawiciele wyjaśnili, że po rejestracji, która wymaga potwierdzenia tożsamości, użytkownik ma możliwość wysyłania skargi dotyczącej praktyk korupcyjnych, z którymi miał do czynienia m.in. w instytucjach politycznych, administracyjnych czy bankowych. Istnieje również możliwość dołączenia do skargi dowodu w postaci fotografii czy nagrania audio lub wideo.
"Strona jest prosta w użyciu i stanowi skuteczny mechanizm informowania o korupcji" - powiedział przedstawiciel CVC P.J. Thomas.
Czujne Oko to kolejna inicjatywa CVC. Tydzień temu komisja uruchomiła darmowy numer telefonu, pod który mogą dzwonić mieszkańcy, którzy zetknęli się ze zjawiskiem korupcji. Jak pisze agencja EFE, inicjatywa cieszy się dużą popularnością wśród obywateli. "Na początku nie radziliśmy sobie, ponieważ cały czas otrzymywaliśmy telefony. W ostatnich dniach jest ich trochę mniej" - powiedział agencji EFE pracownik serwisu.
Po wstępnej kontroli skargi są przekazywane do odpowiednich władz, które dokładnie je analizują.
Agencja EFE pisze, że inicjatywy te mają na celu uspokojenie obywateli, zaniepokojonych ostatnim skandalem korupcyjnym, dotyczącym nielegalnego nadawania w 2008 roku licencji prywatnym firmom telekomunikacyjnym. Zdaniem władz, w jego wyniku skarb państwa stracił od 12,8 do 40 miliardów dolarów. W związku ze skandalem w listopadzie br. do dymisji podał się minister łączności A. Raja.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.