Na dworcach zimno i bałagan

Od kilkunastu minut do nawet kilku godzin opóźnienia mają pociągi przyjeżdżające na dworce w całym kraju. Pasażerowie skarżą się na zimno i bałagan na dworcach, wynikający z wprowadzenia w niedzielę nowego rozkładu jazdy.

Międzynarodowy pociąg "Jan Kiepura" z Amsterdamu do Warszawy Wschodniej spóźnił się o ponad dwie godziny. Pociągi krajowe przyjeżdżające na warszawski Dworzec Centralny mają do 50 minut opóźnienia. Na dworcu trwa remont, hala główna jest przedzielona na pół ogromną płachtą. Po remoncie w budynku ma być wygodna poczekalnia i punkty gastronomiczne, jednak na razie ich nie ma.

"Mój pociąg jest spóźniony o pół godziny. Siedzę więc tutaj, bo nie będę się błąkać z walizką po mieście. Najgorsze jest to, że tak zimno" - powiedziała PAP pasażerka, która przysiadła na ławce w hali głównej.

Przy wejściu na perony umieszczone są ekrany z informacjami o opóźnieniach. W specjalnych gablotach, na ścianach i dyktach odgradzających remontowaną część dworca wywieszono nowe rozkłady, obowiązujące od niedzieli 12 grudnia. Pasażerowie zatrzymują się przed nimi i spisują godziny odjazdów i przyjazdów.

Kilkunastominutowe opóźnienia ma duża część pociągów odjeżdżających z Katowic. Wiele pociągów odjeżdżało z innych peronów niż te wskazane w rozkładzie jazdy. Powodem były zarówno utrudnienia związane z wprowadzeniem nowego rozkładu, jak i zmiany wynikające z trwającej od kilku tygodni przebudowy katowickiego dworca.

Na głównej tablicy z rozkładem jazdy w hali tymczasowego dworca, w kilku przypadkach pasażerów odsyłano na wyłączony z ruchu z powodu remontu peron pierwszy lub na nieistniejący peron piąty, który ma być uruchomiony dopiero w przyszłości.

Powtarzały się podawane przez megafony komunikaty odsyłające pasażerów na inne perony niż te, z których miały odjechać pociągi. "Za utrudnienia podróżnych przepraszamy" - kończył się każdy z takich komunikatów.

W holu można spotkać ubranych w pomarańczowe, odblaskowe kamizelki pracowników spółki PKP Intercity, informujących pasażerów o pociągach tego przewoźnika.

Kolejki podróżnych, którzy nie dowierzają zawieszonym tradycyjnym informatorom, ustawiają się przed trzema punktami informacyjnymi na dworcu w Poznaniu. Pociąg TLK z Katowic do Gdyni, który według wywieszonego na dworcu rozkładu jazdy miał wyjechać z Poznania o 11:34, wyjechał o godzinie 11:15.

"To skandal, kompletnie nie można tu nikomu wierzyć" - powiedziała PAP pasażerka, która mimo że przyszła na 10 minut przed planowym odjazdem pociągu, spóźniała się na niego 9 minut.

Zła godzina odjazdu umieszczona jest na wiszącym na ścianie dworca plakacie. Na podobnych obwieszczeniach w punktach informacji kolejowej godzina odjazdu jest poprawiona ręcznie.

"Najlepiej zapytać w informacji lub sprawdzić rozkład jazdy w internecie. Tam mają najbardziej aktualne dane - powiedziała PAP pracownica punktu informacyjnego PKP Intercity na poznańskim dworcu głównym.

Z trzech składów przyjeżdżających ok. południa na stację Łódź Fabryczna w środę tylko jeden - z Warszawy Wschodniej - był o czasie. Pociąg z Koluszek spóźnił się dziesięć minut, a z Krakowa prawie pół godziny.

Podróżni na łódzkich dworcach Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna nie mają za to problemów z uzyskaniem informacji o kursowaniu pociągów. Nowe rozkłady jazdy są wywieszone w ogólnodostępnych miejscach. Na dworcu Łódź-Fabryczna uruchomiono też dodatkowy punkt informacyjny. Dla pasażerów przygotowano też wydruki z rozkładami jazdy.

Zastępca dyr. ds. technicznych Zakładu Polskich Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński poinformował w środę PAP, że w województwie pomorskim "udaje się utrzymać ruch pociągów i przejezdność wszystkich torów i linii kolejowych". Przyznał, że w przypadku pociągów lokalnych opóźnienia wynoszą ok. 5-10 minut; pociągi dalekobieżne przyjeżdżające z południa kraju mogą mieć większe opóźnienia. Lewiński zauważył, że w pociągach jest znacznie więcej pasażerów niż zwykle.

Także z trójmiejskiej SKM korzysta znacznie więcej osób. Dyspozytor Szybkiej Kolei Miejskiej poinformował PAP, że pociągi kursują zgodnie z rozkładem jazdy, chociaż niektórym kursom zdarzają się niewielkie opóźnienia.

Jak powiedział w środę rano PAP rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki, kolejarze liczą się z dalszymi opadami śniegu; w całym kraju zmobilizowano ekipy odśnieżające i ciężki sprzęt.

Rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska poinformowała w środę, że od niedzieli do wtorku przewoźnik uruchomił 1 tys. 168 pociągów, a odwołał 3. Rzeczniczka przyznała, że ze względu na warunki pogodowe podróż może trwać dłużej niż w rozkładzie, ale zapewniła, że "podróżujący pociągami PKP Intercity dotrą do miejsca przeznaczenia".

Poinformowała, że pasażerowie mogą uzyskać informacje o bieżącej sytuacji w ruchu pociągów w ogólnopolskiej infolinii kolejowej pod numerem 19 757 lub 42 20 55 007, na stronie internetowej przewoźnika.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOLEJ, PKP, POGODA

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
-4°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »