Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
AUTOR / CC 3.0
Abidżan
Sobota 01.01.2011
Premier rządu Alassana Ouattary, Guillaume Soro, zaapelował o podjęcie międzynarodowej interwencji w celu ustąpienia władzy przez Laurenta Gbagbo oraz obrony demokracji w kraju. Zdaniem Soro, zapowiedziane przez Gbagbo utworzenie specjalnej komisji, mającej przeprowadzić dochodzenie na temat łamania praw człowieka na WKS jest tylko działaniem na zwłokę.
Laurent Gbagbo na nowo oskarżył wojska ONZ stacjonujące na WKS o oddanie ognia w kierunku ludności cywilnej oraz zaapelował o wycofanie się niebieskich hełmów z kraju.
źródła: AFP
Piątek 31.12.2010
Szefowie wojskowi 15 krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (fr. CEDEAO, ang. ECOWAS) zakończyli spotkanie dotyczące sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Jeśli wszystkie środki perswazji politycznej zawiodą, CEDEAO odbierze siłą władzę Laurentowi Gbagbo i odda ją Alassanowi Ouattara” – zapowiedział rzecznik prasowy armii nigeryjskiej, półkownik Mohamed Yerimah.
Komisarz ONZ do spraw uchodźców zapowiedział utworzenie w Liberii pierwszego obozu dla uchodźców z WKS, uciekających przed możliwą wojną domową. Do tej pory zarejestrowano 18 091 uchodźców, a ich liczba wzrasta każdego dnia o 400-500 osób. Czerwony Krzyż informuje o sporej liczbie uchodźców udających się w stronę Burkina Faso, Mali oraz Ghany.
Minister informacji Sierra Leone, Ibrahim Ben Kargbo, zapowiedział, iż przewidziane na poniedziałek 3 stycznia 2011 spotkanie wysłanników CEDEAO z Laurentem Gbagbo, będzie ostatnią próbą przekonania go do oddania władzy dla Alassana Ouattary.
„Alassane Ouattara daje Laurentowi Gbagbo czas do północy na oddanie władzy. Jeśli Gbagbo nie odejdzie, będziemy zmuszeni do przedsięwzięcia bardziej przekonujących środków” – powiedział premier rządu Ouattary, Guillaume Soro, dodając „nie negocjuje się odejścia dyktatorów, ich się pozbywa. Kiedy mówi się o 100 osobach zabitych, o 200 osobach zabitych, o 19 000 uchodźców, to taki kraj jest w stanie wojny. I to jest dokładnie to, czym teraz żyjemy. Dziś chodzi o zatrzymanie wojny na WKS.”
„Nie ustąpię” – zapowiedział Laurent Gbagbo w telewizyjnym wystąpieniu na kilka godzin przed nowym rokiem. Jesteśmy świadkami „zamachu stanu pod chorągwią wspólnoty międzynarodowej”- dodał. W przemowieniu, Gbagbo zaapelował do swojego przeciwnika o fotel prezydencki o podjęcie na nowo dialogu oraz zapowiedział utworzenie specjalnej komisji międzynarodowej mającej ocenić sytuację łamania praw człowieka na WKS.
Przemówienie Alassana Ouattary z okazji zbliżającego się nowego roku:
„Mieszkańcy WKS
Drodzy rodacy
Przyjaciele WKS
Rok 2010 był dla nas jednocześnie rokiem nadziei, ale i próby. Po długim okresie oczekiwania i odkładania wyborów prezydenckich, mogliśmy w końcu udać się do urn wyborczych aby wybrać prezydenta naszego kraju i wasze głosy padły na moją skromną osobę. Chciałbym wam za to jeszcze raz podziękować.
Niestety, rok 2010 kończy się w atmosferze smutku i zmartwień. (…) Święto, jakim miały się zakończyć demokratyczne wybory prezydenckie, zamieniło się w żałobę z powodu odmowy wyników urn (przez Laurenta Gbagbo). Chciałbym jeszcze raz złożyć moje kondolencje rodzinom ofiar zabitych przez siły obrony narodowej i najemników. (…)
Pomimo smutku, mamy jeszcze powody aby wierzyć, nie utracić nadziei i działać. Moją osobistą przysięgą wobec was jest oszczędzenie jak największej liczby żyć (…), dlatego daję dowód cierpliwości oraz podejmuję wszelkie możliwe wysiłki, aby zaoszczędzić ludzkiej boleści.
Rok 2011 będzie czasem zerwania z 10 latami cierpienia, biedy, śmierci i zabójstw. Rok 2011 będzie dla nas okazją na zapomnienie przeszłości pełnej nieładu oraz rozdarcia. Zawrzemy nowy pakt braterstwa i solidarności. Potwierdzimy naszą wolę życia wspólnie jako bracia i siostry razem z tymi, którzy wybrali nasz kraj za ojczyznę.
W tym odnowionym kontrakcie miłości i braterstwa, jako prezydent każdego i każdej z was, zachęcam was do praktykowania pokoju i przebaczenia w waszym codziennym życiu. Tak wzmocnieni duchowo, odepchniemy wszelkie niezrozumienie i niezgodę i zwrócimy się w stronę przyszłości wypełnionej pokojem, zgodą i dobrobytem.
Wszystkim wam życzę aby ten rok, z bożą pomocą, był rokiem pokoju, pojednania i odbudowy naszego drogiego kraju.”
33 szefowie tradycyjni, zgromadzili się w Yamoussoukro w celu zaapelowania do Laurenta Gbagbo o oddanie władzy na rzecz Alassana Ouattary. W końcowej deklaracji, tradycyjni przywódcy wyrazili swój sprzeciw wobec propagandy sianej w państwowych mediach, szczególnie w telewizji pro Gbagbo oraz wobec ograniczenia wolności obywatelskich i niszczenia dobra prywatnego przez siejących terror najemników obcokrajowych. Szefowie zwrócili się także do wspólnoty międzynarodowej o wzmocnienie wojsk ONZ o dodatkowe kontyngenty.
Noc sylwestrowa upłynęła w dobrej atmosferze. Otwarte przydrożne bary, unoszący się zapach pieczonego kurczaka i ryby oraz zabawa do białego rana a nawet dłużej, sprawiały wrażenie, iż mieszkańcy Abidżanu mają dosyć tej dziwnej powyborczej sytuacji. Tylko w północ, składając sobie noworoczne życzenia, nie wiedzieliśmy dokładnie czy słyszane w oddali strzały to sztuczne ognie, czy może kolejna próba opanowania tłumu przez siły bezpieczeństwa. Co przyniesie nowy rok?
źródła: AFP, dziennik „Fraternité Matin” z 31.12.2010, dziennik „Le Temps” z 01.01.2011
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.